Zanim zrobisz pranie, koniecznie zapoznaj się z instrukcją. Inaczej ubrania będą nadawały się do kosza

Wiele osób, robiąc pranie, zapomina o jednej ważnej kwestii, która może zaważyć na stanie ubrań. Okazuje się, że należy zwracać szczególną uwagę na symbole, które znajdują się na metce. A co oznaczają? Są bardzo proste to rozszyfrowania.

Producenci ubrań na metkach odzieżowych umieszczają pewne symbole, które dla wielu wciąż są zagadką. Zapominając o nich, możemy zniszczyć sobie ubrania, dlatego tak ważne jest, aby zwracać na nie uwagę za każdym razem, gdy włączamy pranie. Co oznaczają symbole na metkach?  Odpowiadamy.

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co oznaczają symbole na metkach ubrań? To banalnie proste

Umiejętność odczytywania symboli obecnych na metkach przy odzieży jest bardzo przydatna i ważna, jeśli zależy ci na jakości i dobrym stanie ubrań. Dzięki nim możesz sprawić, że koszulki czy bluzki będą służyły ci o wiele dłużej i nie zniszczysz ich np. żelazkiem. Wiele osób zapomina o tym, że nie każdy rodzaj tkaniny można prasować, a na metce zawsze znajduje się informacja, czy taką czynność można wykonać - a jeśli tak, to jakiej mocy urządzenia używać. Na metkach można znaleźć różnego rodzaju symbole: najczęściej jest to miska z wodą, która informuje nas, w jakiej temperaturze prać ubranie. Drugim symbolem jest wspomniane już wcześniej żelazko, które pokazuje, czy można prasować tkaninę. Znajdują się na nich również figury geometryczne: koło, trójkąt i kwadrat - co oznaczają? 

Symbole na metkach odzieżowych. Znajdzie się tam również koło i trójkąt

Jednym z symboli na metce jest kółko, które może oznaczać różne zalecenia. Jeśli jest to koło z literą A w środku, możesz czyścić ubranie we wszystkich typach płynów do prania. Koło z literą P w środku mówi nam, że czyszczenie tkaniny za pomocą benzyny lub innych rozpuszczalników węglowodorowych jest dozwolone, literka F natomiast oznaczać będzie możliwość czyszczenie za pomocą środków, które mają w swoim składzie benzen. Czasami można spotkać również koło z literą W - to znaczy, że zalecane jest mycie tkanin tylko na mokro.

Symbole w kształcie trójkąta informują nas o sposobie wybielania tkanin. Jeśli widzisz sam trójkąt, możesz to zrobić, a gdy jest przekreślony, nie jest to zalecane. A co oznaczają kwadraty? Informują o kwestii suszenia tkanin - najczęściej spotyka się sam kwadrat lub ten przekreślony. Tutaj analogicznie jak w przypadku symbolu trójkąta, kwadrat bez przekreślenia oznacza, że tkaninę można suszyć w pralce bębnowej, a z przekreśleniem stanowczo tego zakazuje. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA