Wiemy, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania. Spokojnie, problem możesz rozwiązać samodzielnie

Zastanawiasz się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Przyczyn może być kilka. Niektóre są jednak banalne, usterkę dasz radę naprawić samodzielnie. Jeśli nie chcesz, żeby problem się powtarzał, pamiętaj o prawidłowym czyszczeniu urządzenia.

Jednym z urządzeń, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania, jest pralka automatyczna. Ciężko wyobrazić sobie kilka dni bez czystych ubrań. Do takiej sytuacji może dojść, jeśli niewłaściwie dbamy o sprzęt. To prowadzi do szeregu różnych problemów i pytań - dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Sprawdź, co może być tego przyczyną.

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Pralka automatyczna a awarie

Niekiedy zdarza się, że pomimo użycia pięknie pachnących detergentów nasze ubrania po wyjęciu z pralki śmierdzą. Brzydki zapach może utrzymywać się na materiale przez długi czas, dlatego konieczne jest ponowne pranie. To bardzo nieekonomiczne rozwiązanie, dlatego warto sprawdzić stan urządzenia, gdy tylko poczujemy, że coś jest nie tak. Jednym z powodów, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania, jest niesprawny wąż dopływowy. Znajduje się w nim sitko, które mogło się zatkać i zatrzymać cały brud. W takiej sytuacji wystarczy je wyczyścić i problem powinien zniknąć. Warto również sprawdzić, czy wąż nie jest zagięty i nie zatrzymuje wody w jednym miejscu. W przypadku usterki ten element można samodzielnie wymienić na nowy.

Jak czyścić pralkę? W tych miejscach zbiera się brud

Innym powodem, przez który pralka nie pobiera płynu, może być usterka elektrozaworu. W takiej sytuacji woda płynie przez urządzenie, ale pomija środkową komorę, w której znajduje się detergent. Naprawa takiej awarii może się wiązać z koniecznością wezwania specjalisty. Czasami problem stanowi sam płyn. Jeśli jest za gęsty, to będzie zapychać dozownik i szufladę pralki. W tej sytuacji należy rozcieńczyć środek wodą lub zakupić rzadszy płyn. Warto również pamiętać, by nie dodawać do prania zbyt dużej ilości detergentów. Nie polepszy to jakości ubrań, a tylko zaszkodzi pralce. Choć niektóre usterki może naprawić tylko fachowiec, to sami także możemy zadbać o pralkę w taki sposób, by nie narażać jej na różne problemy. Warto regularnie czyścić urządzenie, szczególnie szufladki na detergenty, gumę zabezpieczającą i filtr. To tam zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, kamienia i pleśni, co może powodować niepotrzebne awarie. Pomocnym środkiem do czyszczenia pralki jest ocet. Warto wlać go do szufladek i ustawić pralkę na tryb z wysoką temperaturą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA