Jesienne nawożenie. Ogrodnicy zdarzają, po jakie składniki odżywcze sięgać oraz czego unikać

Czym nawozić na jesień? To pytanie często zadają sobie ogrodnicy, którzy szykują swoje posesje na sezon zimowy. Nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwoli przygotować rośliny na kolejny sezon wegetacyjny. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać jesienne nawożenie.

Jesień w ogrodzie to bardzo intensywny czas, w którym z działek stopniowo znikają wszystkie letnie i wczesno-jesienne plony. Należałoby w tym czasie pomyśleć o nawożeniu roślin przed zimą. Korzyści z tego płynących może być wiele, dlatego nie warto tego unikać.

Zobacz wideo Wrzos hodowany w domu wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Co daje nawożenie jesienią? Korzyści płynące z karmienia roślin przed zimą

Korzyści płynących z nawożenia roślin podczas jesieni jest wiele. Przede wszystkim zapobiegniemy wypaleniu i przenawożeniu roślin, do którego może dojść podczas nadmiernego nawożenia wiosną. Zimą nawóz dobrze rozprowadzi się po glebie, a składniki odżywcze w nim zawarte ulegną korzystnym przemianom. Dzięki zasilaniu roślin w składniki odżywcze w tym czasie, zmniejszamy również natężenie prac ogrodowych na przyszły sezon wegetacyjny. Wiosną, dzięki temu będziemy mogli więcej sił przeznaczyć na pozostałe prace ogrodowe.

Czym nawozić jesienią? Zadbaj o dostarczenie roślinom tych składników odżywczych 

Jesienią dobrze jest zasilić rośliny w takie składniki odżywcze jak potas i fosfor, a także zastosować wapnowanie. Należy jednak pamiętać, że w tym okresie nie należy stosować azotu, ponieważ będzie pobudzał rośliny do wzrostu, utrudniając im przejście w stan spoczynku zimowego. Wyjątkiem od tej reguły, będzie zastosowanie dawki azotu w postaci mocznika pod drzewka owocowe. Dlaczego? Taki zabieg wykonuje się dopiero wtedy, gdy rośliny przestaną intensywnie rosnąć, a jego celem będzie ochrona ich przed groźną chorobą drzew owocowych, którą jest parch jabłoni. W tym celu opryskuje się opadłe liście jabłoni w celu przyśpieszenia ich rozpadu oraz zniszczenia grzybni parcha.


Tak więc najważniejszą zasadą podczas stosowania nawozów jesienią jest to, że powinny one być pozbawione całkowicie azotu lub być bardzo ubogie w ten składnik. Idealnie sprawdzi się w tym czasie nawóz z popiołu drzewnego, który zawiera wszystkie potrzebne mikro i makroelementy z wyjątkiem azotu, który ulatnia się podczas procesu spalania do atmosfery. Oprócz popiołu doskonałym nawozem będzie również mączka bazaltowa. Jest naturalnym nawozem, pochodzącym z procesu zmielenia skały wulkanicznej. Nie stwarza ona ryzyka przenawożenia. Użyźnia i napowietrza gleby, a w dodatku krzem zawarty w składzie uodparnia rośliny na wszelakiego rodzaju choroby.

Więcej o: