Wystarczy zmieszać i wylać na opiekacz. Po pięciu minutach urządzenie będzie czyste jak w dniu zakupu

Jak wyczyścić opiekacz? To urządzenie, które pomaga przygotować smaczne i ciepłe posiłki w zaledwie kilka chwil. Niestety szybko ulega zabrudzeniom. Podpowiadamy, jak umyć opiekacz oraz jak korzystać z urządzenia, aby zminimalizować ryzyko powstawania ciężkich zabrudzeń.

Opiekacz do kanapek czy gofrownica to urządzenia, które idealnie sprawdzają się w domach. Pozwalają na przygotowanie ciepłych i smacznych przekąsek. Problem pojawia się, jednak gdy musimy usunąć zaschnięte resztki jedzenia. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak używać opiekacza, żeby się mniej brudził? Dzięki temu pozostanie na długo w idealnym stanie

Aby opiekacz czy gofrownica służyły nam przez lata, należy regularnie je czyścić. Najlepiej po każdym użyciu. Jak zatem o nie dbać? Oto kilka prostych kroków:

  • Przygotowując kanapki w opiekaczu, najlepiej jest pozostawić kilka milimetrów miejsca pomiędzy brzegiem chleba a serem. Dzięki temu nie będzie wypływać ze środka i pozwoli to na uniknięcie zabrudzeń.
  • Wyciągając kanapki, czy gofry z opiekacza należy używać do tego silikonowych lub drewnianych łopatek. Nie ryzykujemy wtedy porysowaniem delikatnej powierzchni urządzenia.
  • Kontroluj stan otworów wentylacyjnych. W przypadku, gdy zostaną zapchane, urządzenie może zacząć się przegrzewać.
  • Używaj papieru do pieczenia. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu zabrudzeń. Po pieczeniu wystarczy zdjąć papier wraz z okruszkami i wyrzucić do kosza. 

Jeżeli jednak twoje urządzenie potrzebuje gruntownego czyszczenia, mamy na to niezawodny sposób.

Jak wyczyścić opiekacz? Prosty sposób, który usunie cały brud w mig

Czyszczenie opiekacza nie jest trudnym zadaniem, a na dodatek nie zajmuje dużo czasu. Mimo to, wiele osób wciąż ma z tym problemy. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak wykonać oczyszczanie tego sprzętu w prawidłowy sposób. Przede wszystkim należy zapamiętać, że urządzeń z powłoką teflonową nie wolno czyścić z użyciem drucianej szczotki, gdyż może to uszkodzić jego delikatną powierzchnię. Takie sprzęty można umyć z pomocą wilgotnej ściereczki lub gąbki. Istnieje jednak sposób, który jest bardzo prosty w wykonaniu i zajmie dosłownie kilka chwil. Potrzebne będą do tego tylko trzy składniki:

  • cztery łyżki mąki ziemniaczanej,
  • łyżka sody oczyszczonej,
  • pół szklanki wody. 

Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać, w taki sposób, aby powstała gładka masa. Następnie całość rozlewamy na rozgrzany opiekacz i zapiekamy przez pięć minut. Płyn po tym czasie powinien zebrać cały brud, który następnie wystarczy ściągnąć z opiekacza przy użyciu silikonowego chwytaka. Na koniec przecieramy urządzenie ręcznikiem papierowym i gotowe.

 
Więcej o: