Wiemy, jaka trawa na trawnik będzie najlepsza. Specjaliści radzą, co najlepiej się sprawdzi w ogrodzie

Istnieje wiele gatunków traw i nie zawsze wiemy, którą powinno się wybrać, by nasz trawnik był idealnie zielony. Specjaliści twierdzą, że istnieje kilka czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę przed sadzeniem. Sprawdziliśmy, które gatunki sprawdzą się najlepiej na który trawnik.

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, gatunki traw różnią się od siebie pod względem wymagań siedliskowych, tolerancji, wyglądu czy tempa rozwoju. Wybierając trawę na przydomowy trawnik musimy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Postanowiliśmy spytać specjalisty, jaką trawę wybrać, by ogród wyglądał atrakcyjnie.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zanim posadzisz trawę, poznaj swój ogród. Mieszanki powinny być dobrane do przeznaczenia trawnika

By wiedzieć, jaka trawa najlepiej sprawdzi się w naszym przydomowym ogródku musimy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić nasz trawnik. Czy ma być on dekoracyjny, czy może użytkowy? Jak często będziemy go kosić i na jakim obszarze jest usytuowany? To wszystko wpływa na to, jaką mieszankę powinniśmy wybrać. Trawniki dekoracyjne wymagają starannej pielęgnacji i są mało odporne na deptanie. Zakłada się je na przykład przy rabatkach przed domem. Jeśli zależy nam na tego typu trawie, musimy zwrócić uwagę, czy w skład mieszanki traw wchodzi kostrzewa czerwona kępowa, kostrzewa czerwona półrozłogowa, kostrzewa czerwona rozłogowa, kostrzewa owcza, kostrzewa owcza szczeciniasta. Te gatunki są delikatne i tworzą małe kępy, co sprawia, że trawnik jest jasnozielony i ma delikatną strukturę. Jeśli jednak chcemy, by nasz trawnik był bardziej uniwersalny i zdatny do chodzenia powinniśmy dobrać inny gatunek traw. Muszą się one charakteryzować dość atrakcyjnym wyglądem oraz tolerancją na deptanie. Najlepiej sprawdzą się mieszanki, w których skład wchodzi: życica trwała, kostrzewa czerwona kępowa, rozłogowa, półrozłogowa, owcza szczeciniasta i wiechlina łąkowa

Zacieniony i nasłoneczniony ogród. Specjaliści podpowiadają, które mieszanki będą najlepsze

Innym ważnym czynnikiem jest usytuowanie trawnika. Jeśli nasz ogródek znajduje się w miejscu cienistym - na przykład jest zlokalizowany przy północnej ścianie domu lub znajduje się pod drzewami - powinniśmy wybrać mieszankę traw na miejsca zacienione. Najlepiej sprawdzą się wtedy mieszanki takich gatunków traw jak: kostrzewa owcza, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa i życica trwała. Niestety nie będą one odpowiednie na tereny intensywnie użytkowane. Plusem jest jednak brak konieczności częstego koszenia. Jeśli jednak nasz trawnik położony jest w południowej, nasłonecznionej części ogród, powinniśmy poszukać trawy, która będzie odporna na susze. Najlepsze wtedy będą mieszanki takich gatunków jak: życica trwała, kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa. Taka trawa szybko urośnie i można ją intensywnie użytkować.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.