W ilu stopniach pościel, a w ilu ręczniki? Temperatura jest kluczowa, jeśli nie chcesz ich zniszczyć

Choć pranie nie wydaje się niczym skomplikowanym, są takie rzeczy, których niewłaściwe czyszczenie może okazać się zgubą. Należą do nich na przykład pościel czy ręczniki. Istnieją ważne zasady prania tych rzeczy w zależności od materiału, z jakiego są wykonane.

Wydaje się, że pranie to nic więcej, jak wrzucenie brudnych rzeczy do urządzenia, dodanie proszku i włączenie programu. Okazuje się jednak, że kluczowa jest również temperatura. W szczególności trzeba na nią uważać w przypadku ręczników i pościeli, ponieważ nieodpowiednio dobrana może zniszczyć nasze rzeczy. Sprawdzamy w ilu stopniach prać ręczniki, a w ilu pościel.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pościel satynowa i bawełniana mają różne temperatury prania. Warto tego pilnować, zanim wrzucimy do maszyny

Na początek warto zaznaczyć, że istnieje kilka ogólnych zasad przy praniu pościeli. Pierwszą z nich jest całkowity zakaz prania jej z innymi tkaninami. Wymagania pościeli znacznie różnią się od innych, które stosujemy przy ręcznikach czy odzieży. Drugą z nich jest fakt, że pościel z różnych tkanin pierzemy w różnych warunkach. Pościel z satyny całkowicie się zniszczy, jeśli wypierzemy ją z flanelową. Po trzecie należy pamiętać o rozdzielaniu kolorów, pościel białą pierzemy oddzielnie niż kolorową. Jeśli chodzi o temperaturę prania pościeli, to zależy ona od rodzaju tkaniny, z jakiej została zrobiona. Większość zestawów ma wszytą metkę, na której znajdziemy informację o tkaninie i instrukcję prania. Najpopularniejsza jest pościel wykonana z bawełny. Tą pierzemy w temperaturze od 60 do 90 stopni Celsjusza. Bawełna jest mocna, trwała i bardzo odporna, dlatego możemy stosować wyższe temperatury. Delikatniejsza pościel z satyny bawełnianej powinna być natomiast prana w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Natomiast przyjemna w dotyku pościel flanelowa to doskonała propozycja na zimne noce. Taką miękką pościel z flaneli pierzemy w maksymalnie 40 stopniach. Alergicy, którzy często sięgają po pościel z lnu powinni wiedzieć, że pierze się ją w 60 stopniach.  Działanie wysokiej temperatury usunie więcej alergenów.

W jakiej temperaturze prać ręczniki. Tutaj również wpływ ma materiał ich wykonania

Inaczej jest przy praniu ręczników. Grube, pochłaniające wodę tkaniny łatwo łapią przykre zapachy, dodatkowo ciężko je wysuszyć po użyciu, a wyprane nie zawsze są tak miękkie, jak zaraz po zakupie. Wiele czynników ma na to wpływ - program i temperatura prania, środki piorące i sposób suszenia. Skupmy się jednak na temperaturze. Cienkich, dobrze chłonących wodę ręczników z mikrofibry nie należy prać w temperaturze wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Trochę inaczej jest w przypadku ręczników wykonanych z bawełny. W ich przypadku musimy pralkę ustawić na 60 stopni Celsjusza. Jeśli jednak bawełniane ręczniki mają domieszkę poliestru, można wyprać je w wyższej temperaturze.  Pranie w 90 stopniach Celsjusza pozwala na ich odpowiednie, dogłębne oczyszczenie i pozbycie się zarazków oraz zarodników pleśni. Niestety czasem łączy się to ze stwardnieniem materiału i sprawieniem, że będzie on nieprzyjemny w dotyku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA