Jesień trwa w pełni a wraz z nią sezon grzybowy. Nadal można spotkać w lasach osoby szukające pięknych okazów. Oczywiście jak co roku pojawia się w głowach grzybiarzy pewne pytanie: wykręcać czy wycinać? Wokół grzybobrania jest wiele niepewności i mitów, jednak na tę, jak zbierać grzyby znamy już odpowiedź. Leśnicy postanowili wyjaśnić tę sprawę raz na zawsze.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Już od kilku tygodni polskie lasy są wypełnione grzybiarzami, którzy szukają pyszności. Miłośnicy grzybobrania od lat zadają sobie jedno pytanie, które czasami potrafi poróżnić: Co jest lepsze - wykręcanie czy wycinanie? Okazuje się, że ile ludzi tyle opinii, jednak najlepiej w tej kwestii posłuchać zdania leśników i osób doświadczonych w tym zakresie. Już rok temu Nadleśnictwo Baligród postanowiło wyjaśnić tę zagwozdkę wszystkim grzybiarzom i entuzjastom grzybobrania.
Odwieczne pytanie. Trzeba to raz na zawsze rozwiać i zdecydować, co my w końcu z tymi grzybami robimy? Wykręcamy? Wycinamy?
- zastanawiał się w filmiku na Facebooku leśnik Kazimierz Nóżka.
Prawda jest taka, że grzybom jest to obojętne, ponieważ owocnik jak dojrzeje to i tak obumiera, później zagniwa, także nie ma to znaczenia, czy tego grzyba wytniemy, czy wyrwiemy.
- komentował leśnik i tym samym rozwiał wątpliwości wielu osób. Jeśli niebawem udasz się na grzyby, nie musisz się martwić, jak je zbierać. A jak przechować grzyby po zerwaniu?
Poszukiwanie grzybów to jedno i może być ono udane, jednak swoje zbiory należy odpowiednio przechowywać. Zbieranie grzybów do reklamówki to niezbyt dobry pomysł - może spowodować zepsucie się grzybów. Najlepiej jeśli okazy włożysz do dużego wiklinowego koszyka. Po powrocie z lasu dobrze jest umieścić jeszcze nieoczyszczone grzyby w lodówce, aby zapewnić im ok. 6 stopni Celsjusza. Warto też rozłożyć je wcześniej na drewnianej desce lub włożyć do papierowej torby, pamiętając o tym, aby zapewnić dopływ powietrza.