Zamiast storczyka postaw na parapecie tę roślinę. Zakwitnie nawet w najchłodniejszych miesiącach

W okresie jesienno-zimowym niektóre rośliny doniczkowe marnieją i tym samym parapety w domach pustoszeją. Jeśli nie chcesz do tego doprowadzić, w tym roku postaw tam tę roślinę. Zakwitnie w najzimniejszym miesiącu i ozdobi mieszkanie w niepowtarzalny sposób.

Jesienno-zimowy okres w roku to moment, kiedy za oknem jest nieco szaro, a promieni słonecznych jest jak "na lekarstwo". Właśnie dlatego warto ożywić mieszkanie roślinami, lecz tymi, które kwitną na zimę. Ten kwiat pięknie przyozdobi parapety i być może przyda się jeszcze do stworzenia dekoracji na święta Bożego Narodzenia. Dowiedz się, jaki kwiat kwitnie zimą oraz jak wyglądaj jego pielęgnacja

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Amarylis uprawa w domu. Roślina ożywi i ozdobi mieszkanie

W związku z jesienią i zimą wiele osób rezygnuje z uprawy roślin w domu. Warto jednak zaopatrzyć się w kwiaty, które kwitną w tym okresie i pięknie ozdobią przestrzeń. Jedną z takich roślin jest niepowtarzalny amarylis, którego większość osób być może kojarzy ze stroików i dekoracji bożonarodzeniowych. 

Amarylis to nietypowy kwiat, który najpierw wypuszcza swoje piękne kwiaty, a dopiero później liście. Rodzaj rośliny z rodziny amarylkowatych, która kwitnie w wielu domach zimą to oczywiście zwartnica. Wiele osób nazywa ją po prostu amarylisem, jednak prawidłowa nazwa tego gatunku to właśnie zwartnica.  Jak wygląda jej pielęgnacja w domu? Poznaj kilka wskazówek, a kwiat będzie zdobił mieszkanie przez całą zimę. 

Jak pielęgnować zwartnicę? Ten aspekt jest najważniejszy

Zwartnica jest kwiatem bardzo prostym w pielęgnacji, więc bez problemu poradzi z nią sobie nawet osoba początkująca. Podczas uprawy nie ma konieczności stosowania żadnych wymagających zabiegów, lecz na pewną kwestię należy zwracać szczególną uwagę. Mowa o podlewaniu - musi być regularne, a przy pojawieniu się pierwszych pąków roślinę należy podlewać obficie i często. Oczywiście nie można doprowadzić do przelania ani do przesuszenia.

Gdy zwartnica zaczyna kwitnąć, unikaj wysokich temperatur i przestawiania, aby nie uszkodzić łodygi. Ziemia powinna być przepuszczalna i żyzna, koniecznie z dobrą warstwą drenażową na dnie, która uchroni kwiat przed wspomnianym wcześniej przelaniem. Jeśli chodzi o położenie, dobrze sprawdzą się klasyczne parapety okienne, nawet te nad grzejnikami, ponieważ suche powietrze nie zagraża roślinie. Gdy miną ok. 3 tygodnie od posadzenia cebulek, kwiaty z pewnością zaczną się pojawić, zdobiąc mieszkanie. Najczęściej dopiero w sierpniu roślina przechodzi w stan spoczynku - liście zaczynają żółknąć. Wtedy doniczkę przenosimy w chłodne i ciemne miejsce - nie podlewamy, ani nie nawozimy aż do jesieni. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA