Produkt za grosze sprawi, że zamiokulkas obsypie się liśćmi. Po zabiegu będzie potrzebna większa donica

Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa, która charakteryzuje się ciemnozielonymi, grubymi liśćmi. Czasami jednak zdarza się, że nie chce on wypuszczać nowych pączków. To znak, że pielęgnacja zamiokulkasa wymaga nieco więcej zaangażowania z naszej strony. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę.

Uprawa zamiokulkasa jest stosunkowo łatwa. Roślina ta jest dość wytrzymała i doskonale poradzi sobie z brakiem słońca, a i podlewanie nie musi być bardzo częste. Mimo to zamiokulkas swoje określone potrzeby wciąż ma. Poza zadbaniem o podstawy warto też rozważyć naturalne metody, które mogą pomóc naszej roślinie pięknie się rozwinąć. Co ważne, przeprowadzenie takich zabiegów jest wyjątkowo proste i kosztuje grosze.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zamiokulkas rozmnażanie. Podstawowe informacje o uprawie zamiokulkasa

Zamiokulkas będzie doskonale czuł się w podłożu lekkim, przepuszczalnym i bogatym w składniki odżywcze. Istotna jest tu także warstwa drenażu. Jeśli chodzi o wybór stanowiska, to światło nie ma tu dużego znaczenia. Nasza roślina może z powodzeniem rosnąć nawet bez dostępu światła (np. w łazience). Z drugiej strony wystawienie jej na ostre słońce jest niewskazane. Największą rolę odgrywa jednak temperatura. Jako roślina tropikalna, zamiokulkas nie toleruje przeciągów, a temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 15 stopni. Przy podlewaniu z kolei musimy uważać na przelanie.

Osoby zainteresowane rozmnażaniem zamiokulkasa ucieszy informacja, że jest to niezwykle proste. W tym celu wystarczy podzielić rozrośnięte kłącza podczas przesadzania rośliny. Oczywiście najpierw roślina musi rosnąć wystarczająco dobrze, aby było co rozsadzać. Co więc należy zrobić, aby pobudzić naszą uprawę?

Czym podlewać zamiokulkasa? Ten domowy nawóz zastąpi drogie produkty ze sklepu

Jeśli zamiokulkas nie wypuszcza nowych listków, mimo że pozornie zadbaliśmy o wszystkie elementy pielęgnacji, to znaczy, że potrzebne jest odpowiednie nawożenie. Chodzi tu o dostarczenie takich składników jak potas, azot i fosfor. Taką odżywkę możemy przygotować samodzielnie. Pierwsza metoda polega na dodaniu łyżki żelatyny do szklanki gorącej wody. Pamiętajmy przy tym, że nie powinien to być wrzątek. Produkt należy dokładnie wymieszać i odstawić do ostygnięcia. W kolejnym kroku do naszej mieszanki dodajemy trzy szklanki czystej zimnej wody i podlewamy tym zamiokulkasa. Najlepsze rezultaty osiągniemy, powtarzając zabieg raz w miesiącu.

Druga metoda to nawóz z herbaty z pokrzywy. Do jego przygotowania warto wykorzystać świeże liście pokrzywy, choć sprawdzą się też te suszone, np. w torebkach. Tym razem napar przygotowujemy w proporcji jedna torebka pokrzywy na jedną szklankę wody. Ponownie czekamy do ostygnięcia, a następnie herbatę wykorzystujemy bezpośrednio do podlania zamiokulkasa, już bez dodatkowego rozcieńczania.

Więcej o: