Ogród może być zachwycającą wizytówką twojego domu, niestety, wymaga pracy przez okrągły rok. Kiedy jesienią opadną liście, przychodzi czas na przygotowanie roślin do zimy. W końcu chcemy, by miło się na niego patrzyło również w chłodnych miesiącach roku i aby już na początku wiosny zaczynał kwitnąć.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kiedy jesienią spadają z drzew kolorowe liście, nasze przydomowe ogrody prezentują się doprawdy bajkowo. Niestety, jeśli chcemy, by również zimą wyglądał zjawiskowo, a wiosną szybko obudził się do życia i zaczął pięknie kwitnąć, nie powinniśmy zostawiać go samemu sobie. Niezbędne będzie wykonanie zabiegów porządkowych i pielęgnacyjnych. To właśnie dzięki nim odpowiednie przygotujemy ogród do najzimniejszego sezonu. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy robić to dokładne zgrabienie liści. Zostawienie ich na trawie przez zimę sprawi, że zielona nawierzchnia będzie przygnieciona i pozbawiona dostępu do światła oraz powietrza. Efektem tego może niestety być rozwinięcie się pleśni śniegowej. Liście można wykorzystać za to do stworzenia domku dla jeży, do ściółkowania czy wzbogacenia kompostu. Kiedy już pozbędziemy się liści, powinniśmy zadbać o trawnik. Niezbędne będzie przeprowadzenie rozluźniania. Ten zabieg sprawia bowiem, że zapewniamy korzeniom roślin, lepszy dostęp do powierza, wody i substancji odżywczych. Trawnika nie powinno się jednak kosić później niż na początku listopada. Dłuższa trawa zapewnia korzeniom lepszą ochronę przed zimnem i ewentualnymi uszkodzeniami.
Każdy posiadacz ogrodu zdaje sobie sprawę, że niektóre rośliny powinny być przycinane jesienią. Należą do nich między innymi topole, dęby, buki, orzechy, drzewa i krzewy owocowe, róże, rośliny wykorzystywane do tworzenia żywopłotów oraz bluszcz. Zabiegi te powinno się przeprowadzać we wrześniu bądź październiku, by mieć pewność, które gałęzie uschły bądź są chore. Przycinanie jest niezbędne, by odpowiednio zabezpieczyć nasze rośliny. Pominięcie tego kroku może skutkować w przemarznięciu, a co za tym idzie braku nowych liści i kwiatów wiosną. Warto również usunąć z rabat wszelkie pozostałości roślin jednorocznych oraz chwasty. Jeśli przekopiemy i nawieziemy grządki, to wiosną gleba będzie zawierała niezbędne substancje odżywcze. Nie można również zapominać o zabezpieczeniu korzeni drzew i krzewów oraz rozsypaniu pod nimi ściółki. Można wykorzystać do tego słomę, liście, korę lub gałęzie. Pierwsze przymrozki dają nam znać, że rośliny warto okryć włókniną, która świetnie ochroni je przed zimnem, nie ograniczając dostępu powietrza.