Wyczyść płaszcz w ten sposób, a będzie jak nowy. Zaoszczędzisz na kosztownych pralniach

Nierzadko zimą wyciągamy z szafy płaszcze, które wymagają odświeżenia. Zamiast jednak wrzucać je od razu do pralki, podwójnie się zastanówmy. Możemy tylko zniszczyć dobre ubranie, jeśli nie będziemy stosować się do pewnych zasad. Sprawdź, jak dbać o wełniane okrycia, by wyglądały jak nowe.

Zastanawiasz się, jak samodzielne wyczyścić płaszcz w domu, by go nie zniszczyć? Na szczęście znamy parę przydatnych wskazówek, dzięki którym każda kurtka będzie prezentować się jak nowa. Dokładnej pielęgnacji wymagają także nowo nabyte okrycia z "drugiej ręki". Tak zadbasz o nie oszczędnie i skutecznie.

Zobacz wideo Za dużo prania na za małą suszarkę? Mamy na to patent!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyczyścić płaszcz w domu? Pamiętaj o tych kilku ważnych zasadach, inaczej go zniszczysz

Dobry, wełniany płaszcz jest nie lada wydatkiem, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy, by jak najdłużej wyglądał jak nowy. Jeśli będziesz stosować się do tych kilku ważnych zasad, z pewnością posłuży więcej niż tylko jeden sezon. Przede wszystkim, zanim zaczniesz pranie, spróbuj wywietrzyć odzienie wierzchnie, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów szafy i kurzu. W niektórych przypadkach to w zupełności wystarczy. Ewentualne plamy i niewielkie zabrudzenia możemy spróbować usunąć za pomocą delikatnej ściereczki i wody. Podobnie jest ze zmechaceniami, ale zamiast odrywać nieestetyczne kuleczki ręcznie, użyjmy specjalnej golarki do ubrań. Jeśli to jednak za mało, możemy przejść do prania, ale tylko trzymając się zasad wypisanych na metce płaszcza. Należy ich bezwzględnie przestrzegać, aby nie uszkodzić ulubionego ubrania.  

Pranie i suszenie płaszcza krok po kroku. Zrób tak, a będzie zupełnie jak nowy

W przypadkach, gdy płaszcz jest rzeczywiście mocno zabrudzony lub kupiliśmy go z "drugiej ręki" i chcemy dokładnie go wyczyścić, niezbędne może okazać się umieszczenie go w pralce. Należy jednak zrobić to jak najbardziej umiejętnie, by materiał się nie odkształcił. Przede wszystkim wybierzmy program do delikatnych tkanin, a temperaturę ustawmy na nie więcej niż 30 stopni Celsjusza. Uważajmy również, by nie wykręcać go ani nie umieszczać w mechanicznych suszarkach. Zamiast tego zawieśmy go pionowo w przewiewnym miejscu i pozwólmy mu wyschnąć samoistnie, nie narażając tkaniny na wysokie temperatury. Nigdy nie używajmy do tego ręcznej suszarki, która nie dość, że zabierze nam mnóstwo czasu, to jeszcze może odkształcić materiał. Niemniej ważne jest całoroczne dbanie o okrycia. Pamiętajmy o prawidłowym przechowywaniu na wieszaku, by nie gnieść tkaniny. Regularnie wietrzmy szafę i zabezpieczajmy ją przed ewentualnymi szkodnikami, takimi jak mole. Nie pozbywajmy się dobrych płaszczy, tylko dlatego, że są przybrudzone, czy zmechacone. Wiele ubrań da się odratować i spokojnie posłużą nam jeszcze przez długi czas.

Więcej o:
Copyright © Agora SA