Plamy z czekolady to jeszcze nie koniec świata. Te domowe sposoby pozwolą szybko się ich pozbyć

Plamy z czekolady potrafią być powodem wielu frustracji. Są tłuste, ciemne i trudne do usunięcia. Na szczęście nie trzeba od razu sięgać po chemiczne środki. W pozbyciu się ich pomogą nam domowe sposoby. Wystarczy wyciągnąć z lodówki jeden produkt.

Czekolada jest jedną z tych rzeczy, do których każdy z nas ma słabość. Niestety ta pyszna przekąska bardzo łatwo się topi, co skutkuje później plamami na odzieży i tapicerce. Te zabrudzenia są tłuste, co oznacza, ze głęboko wnikają w tkaniny, a pozbycie się ich może być nie lada wyzwaniem. Na szczęście istnieją proste domowe sposoby, które szybko sobie z tym poradzą. 

Zobacz wideo Tarta z malinami. Idealny finał romantycznej kolacji

Plama z czekolady już dłużej nie będzie problemem. Wystarczy sięgnąć po ten produkt

Plamy z czekolady na ubraniach i tapicerce są ciężkie do usunięcia. Ciemne i tłuste sprawiają wrażenie, jakoby najlepiej byłoby je usunąć przy użyciu silnych detergentów i wysokiej temperatury. Niestety nie każdy materiał dobrze zniesie takie traktowanie. Dlatego na samym początku o wiele rozsądniej jest sięgnąć po domowe metody, które skutecznie pozwolą się pozbyć plam z czekolady. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto zaznaczyć, że usuwanie ich będzie o wiele łatwiejsze jeśli naszym pierwszym krokiem będzie zeskrobanie z materiału zaschniętego produktu. Trzeba być jednak delikatnym, by nie uszkodzić włókien. Najlepiej sprawdzi się miękka szczoteczka albo nieużywana gąbka. Teraz możemy przejść do domowych sposobów na pozbycie się plam z czekolady. Pierwszy może wydać się dziwny, ale jest równie skuteczny. W końcu nie ma lepszego połączenia niż czekolada i mleko. Jeśli chcemy jednak użyć go do usunięcia zabrudzeń, powinniśmy najpierw nalać je do rondelka i podgrzać. Ciepłe mleko wylewamy na zabrudzenie i czekamy, aż czekolada się rozpuści. W przypadku tapicerki pocieramy ślady szarym mydłem i przemywamy wodą. Ubranie natomiast musimy wyprać.

Domowe sposoby na plamy z czekolady. W ten sposób szybko się ich pozbędziemy

Istnieją również inne sposoby na pozbycie się zabrudzeń z czekolady. Warto wypróbować żółtko z kilkoma kroplami płynnej gliceryny. Tak otrzymaną pastę nakładamy na plamę z czekolady i zostawiamy na około 10 minut. Po tym czasie wszystko zbieramy z materiału za pomocą wilgotnej ściereczki. Innym sposobem może być pasta z sody oczyszczonej. Do dwóch łyżek sody dodajemy taką samą ilość wody i mieszamy. Gęstą pastę rozprowadzamy na plamie i delikatnie pocieramy. Zostawiamy na około 10 minut. Następnie zabrudzone miejsce zmywamy wodą z odrobiną mydła. Trzeba jednak uważać. Dobrze najpierw wykonać próbę w niewidocznym miejscu, ponieważ soda może odbarwiać ciemna tkaniny. Ostatnim domowym sposobem na pozbycie się plam z czekolady będzie mąka ziemniaczana. Wystarczy posypać nią równomiernie zabrudzenie i zwilżyć wodą. Całość ostrożnie wcieramy za pomocą miękkiej szczoteczki. Następnie tkaninę płuczemy pod bieżącą wodą lub przecieramy mokrą szmatką.

Więcej o:
Copyright © Agora SA