Ta roślina nada wnętrzom egzotycznego klimatu. Zadbaj o nią, a odwdzięczy się nie tylko kwiatami

Jakie rośliny doniczkowe robią największe wrażenie? Warto zwrócić uwagę na cytrynę Meyera. To niebanalne drzewko nie tylko będzie piękną ozdobą naszego mieszkania, ale również zapewni pyszne plony. Sprawdzamy, co trzeba wiedzieć o tej niezwykłej roślinie, zanim zamieszka na waszych parapetach.

Jeśli chcesz mieć w domu roślinę, która zachwyci gości niebanalnym wyglądem, to mamy świetną propozycję. Nie tylko można ją z powodzeniem pielęgnować w domu, ale również cieszyć się pysznymi plonami. Tym razem przedstawiamy drzewko ozdobne w postaci cytryny Meyera.

Zobacz wideo Cytryna i jej zastosowania. Możecie się zdziwić!

Słodsza niż "tradycyjna" cytryna. Ta roślina będzie piękną ozdobą naszego mieszkania

Cytryna Meyera jest krzyżówką dwóch cytrusów: cytryny i słodkiej pomarańczy. Jej nazwa pochodzi od badacza, podróżnika i botanika z Holandii - Franka Meyera. Mężczyzna, który wówczas pracował w Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, udał się w delegacje do Chin. Tam na przedmieściach Pekinu spotkał się z nieznanym my dotychczas cytrusem. Mayer postanowił zabrać próbkę rośliny do USA, która to już w latach 40. była powszechnie uprawiana w Kalifornii. Jeśli chodzi o uprawę tego drzewka, to jest ono znacznie odporniejsze na niskie temperatury od zwykłej cytryny. Co więcej, kwietnie przez cały rok, a jej liście są intensywnie zielone. Jeśli chcesz, by ozdabiała mieszkanie musisz zapewnić jej odpowiednio dużo światła słonecznego. Latem nie ma problemu z trzymaniem jej na zewnątrz w dobrze oświetlonym i osłonionym od wiatru miejscu. W miesiącach jesienno-zimowych cytryna Meyera powinna trafić do pomieszczenia. 

Cytryna Meyera - pielęgnacja. Podlewanie, podłoże i owoce z drzewka

Jeśli chodzi o samą pielęgnację, to konieczne jest zaznaczenie, że wymaga ona częstego podlewania latem. Zimą natomiast wystarczy zaaplikować wodę zaledwie raz na kilka tygodni. Najlepszym wyborem dla cytryny Meyera będzie ziemia do cytrusów, która jest żyzna, przepuszczalna i z dodatkiem torfu o wskaźniku pH 5,5-6,5. Owoce z tego drzewa również różnią się od zwykłej cytryny. Przede wszystkim powinno się pamiętać, że są niezwykle delikatne i łatwo można je uszkodzić. Owoce mają bardzo cienką skórkę, co niestety sprzyja ich gniciu. Sama cytryna Meyera zazwyczaj uprawiana jest jako ozdobna roślina domowa. Jej plony są o wiele mniej kwaśne niż cytryny, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni. Co więcej, nie mają one również typowego cytrynowego aromatu, ale może w nich wyczuć nutkę słodyczy. Jeśli smak przypadnie nam do gustu, z powiedzeniem można nią zastąpić klasyczną cytrynę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA