Ten niewielki kwiatek może zachwycać przez okrągły rok. Poradzą sobie z nim nawet początkujący

Żyworódka, choć nie tak znana jak orchidee czy grudniki, jest piękną kwitnącą rośliną. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że to właśnie tę roślinę można wybrać do ozdobienia naszych wnętrz. A szkoda. Jest prosta w uprawie i może zachwycać nawet przez cały rok.

Niektóre rośliny cieszą się większą popularnością niż inne. Na przykład o wiele częściej słyszy się, że ktoś hoduje grudnik czy storczyka, niż żyworódkę. A może być to spory błąd, ponieważ jest ona niezwykle niedocenioną rośliną. Nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, a kwitnie pięknie przez cały rok. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o tym kwiecie.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Żyworódka - pielęgnacja w domu. Nie jest ciężkie, ale wymaga finezji

Jak w przypadku każdej rośliny, jedną z najważniejszych rzeczy jest zapewnienie żyworódce odpowiednich warunków. Choć nie jest to trudne, wymaga pewnej finezji. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale ilość kwiatów i okres kwitnienia tego kwiatu są uzależnione od warunków, jakie jej zapewnimy. Wybierzmy zatem dla niej idealne stanowisko. Najlepsze będzie takie z rozproszonym światłem, by uniknąć poparzenia rośliny ostrymi promieniami. Odpowiednia temperatura waha się natomiast pomiędzy 18 a 25 stopniami Celsjusza. Żyworódki najbardziej lubią żyzną i próchniczą ziemię, która została wymieszana ze żwirem i piaskiem. Taki zabieg sprawia, że jest ona o wiele lżejsza. Ma to również związek z podlewaniem i zatrzymywaniem wilgoci. Jej mięsiste liście lubią gromadzić wodę, by w razie suszy mieć jej zapas. Jest to świetna wiadomość dla osób, którym zdarza zapomnieć się o nawadnianiu roślin. Niestety, nieregularne nawadnianie może odbić się później na kwitnieniu. Mimo wszystko z wodą trzeba uważać, bo choć żyworódka lubi wilgotne podłoże, to przelanie może doprowadzić do przegnicia korzeni.

Kwiat żyworódka - jak pielęgnować? Przekwitnięcie to wcale nie jest ich koniec

Jeśli chodzi o uprawę żyworódki, należy pamiętać, że kiedy jej kwiaty opadną, a ona przestanie być tak atrakcyjna, nie powinniśmy się jej pozbywać. Duża część osób nie zdaje sobie sprawy, że żyworódka nie jest rośliną jednosezonową, a po przekwitnięciu nie trzeba jej od razu wyrzucać. Co prawda w okresie wiosenno-letnim kwiatów będzie znacznie mniej, jednak wiąże się to ze zbyt dużym naświetleniem, co nie wpływa pozytywnie na naszą roślinkę. Żyworódka ma szansę wstać z martwych, o ile pamiętamy o odpowiednim przygotowaniu. Zaraz po zrzuceniu kwiatów powinniśmy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia, gdzie temperatura oscyluje na poziomie 15 stopni Celsjusza. Przez okres 6 tygodni powinniśmy wystawiać ją na światło przez 8 do 10 godzin dziennie, by mogła przeprowadzić proces fotosyntezy. Kiedy zaczną pojawiać się małe pączki, możemy zwiększyć czas naświetlania. Po pełnym zakwitnięciu musimy jeszcze zadbać, by roślina nie miała zwiędłych kwiatostanów ani chorych liści. Trzeba się ich regularnie pozbywać, by kwitła dłużej. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA