Kostka brukowa to trwały materiał, który może pięknie się prezentować zarówno na podjeździe, jak i podwórku czy w ogrodzie. Niestety po zimie zazwyczaj jest w nie najlepszym stanie, a jej czyszczenie nie należy do łatwych. Zadanie to może jednak ułatwić odpowiednie podejście i wybór właściwych metod. Wiele z nich przyda się zresztą nie tylko podczas wiosennych porządków.
Jeśli decydujemy się na kostkę brukową jako nawierzchnię wokół naszego domu, warto zadbać o to, aby była ona fabrycznie zaimpregnowana. Dzięki temu łatwiej pozbyć się różnorodnych zabrudzeń, choć wciąż najlepiej jest usuwać je w miarę szybko. Z drugiej strony niektóre zanieczyszczenia nie powinny być problematyczne nawet po pozostawieniu ich na miesiące zimowe. Chodzi tu przede wszystkim o piasek, błoto czy resztki ginących liści. W tym przypadku wystarczy woda z detergentem oraz szczotka. Nasza praca stanie się jeszcze łatwiejsza, gdy użyjemy myjki wysokociśnieniowej. Warto zaopatrzyć się w takie urządzenie, zwłaszcza na wypadek trudniejszych zabrudzeń, jak np. zaschnięta guma do żucia.
Innym łatwym do czyszczenia zabrudzeniem jest biały nalot, który powstaje podczas parowania związków wapnia znajdujących się w cemencie. Tym razem możemy go nawet zostawić, bo po czasie sam zniknie, ale jeśli chcemy ten proces przyspieszyć, to wystarczy nam roztwór wody i kwasu solnego, połączonych w proporcji 5:1. Po wyszorowaniu nim kostki, czyszczoną powierzchnię spłukujemy samą wodą. Jak jednak radzić sobie z trudniejszymi problemami?
Do trudniejszych plam pojawiających się na kostce brukowej z pewnością należą te z oleju. Mogą się pojawić na podjeździe - i wtedy będzie to olej silnikowy - lub przy stanowisku grillowym. Z oboma rodzajami powinna poradzić sobie woda z płynem do naczyń, połączone w proporcji 3:1. Takim roztworem szorujemy zabrudzenia za pomocą twardej szczotki. Sprawdzić powinna się też soda oczyszczona lub piasek, które wchłoną tłuszcz. Wiele osób na olej poleca również coca-colę. Ta metoda dodatkowo rozwiąże nasz problem ze rdzą, o ile takowa pojawiła się na kostce brukowej.
Jeśli chodzi o zabrudzenia z farby lub gipsu, często powstające przy remontach, tutaj najlepiej sięgnąć od razu po myjkę wysokociśnieniową. W przypadku niepowodzenia w tym przypadku warto zgłosić się po pomoc do specjalistów, którzy przeprowadzą piaskowanie.