Zapomnij o wosku na świeczniku i brzydkim tunelu. Ten trik sprawi, że świeca spali się równomiernie

Nierzadko zdarza się, że w krótki czasie od zapalenia świecy wosk zaczyna przylepiać się do ścianek naczynka, a pod ogniem tworzy się nieestetyczny tunel. Co zrobić, by uniknąć takiego efektu? Zapomnij o uporczywym zdrapywaniu wosku. Ten trik uratuje niejedną świeczkę.

Początkowo świece były używane głównie do oświetlania pomieszczeń lub miały wymiar symboliczny. Dziś palimy je w domu przede wszystkim dla przyjemności. Będąc niewielkim źródłem światłą, stwarzają tajemniczy i niekiedy nawet romantyczny klimat. Ponadto w sklepach można także znaleźć wiele zapachowych produktów. Wówczas świeca daje nie tylko delikatne światło, ale także roznosi po całym domu przyjemny zapach. Czasem zdarza się jednak, że w wosku tworzy się dziura na kształt tunelu, która szpeci świecę. Co zrobić, aby się tego pozbyć?

Zobacz wideo Odświeżacz powietrza w świeczce. Jak go zrobić?

Co zrobić, żeby świeczka paliła się równomiernie? Pamiętaj o tym przed zapaleniem

Zapewne wiele osób miało do czynienia z "tunelowaniem" świecy. Nazywa się tak zjawisko, kiedy wypalany wosk osiada na brzegach świecznika, a wokół knoty tworzy się zagłębienie. Wówczas świeca wygląda bardzo brzydko, a ponadto marnuje się duża ilość wosku. W pierwszym odruchu chcemy zdrapać resztki z naczynia i wyrzucić je, a to wielka szkoda, bowiem mogłyby się zwyczajnie spalić. Dlaczego w niektórych świecach powstaje taka dziura? Jest kilka przyczyn.

  • Długość palenia świecy. Zapewne nie raz byliście w sytuacji, kiedy zapaliliście nową świecę, a już po krótkim czasie musieliście ją zgasić, aby wyjść z domu. To najprostsza droga do stworzenia tunelu. Świeca "zapamiętuje" pierwsze zapalenie i odtwarza je w kolejnych etapach spalania. To właśnie dlatego stopnieje tylko wosk wokół niej, a resztki osiądą na bokach. Z tego powodu pierwsze spalanie powinno trwać co najmniej trzy godziny. W tym czasie stworzy się "basen" i stopnieje cały pierwszy poziom wosku.
  • Temperatura w pomieszczeniu. Świecy nie należy stawiać w miejscu, gdzie mieszają się różne temperatury, np. przy drzwiach i oknach, obok źródeł ciepła lub na kominkach. Istnieje wówczas ryzyko, że wosk roztopi się nierównomiernie.
  • Podłoże. Świece należy stawiać na równych powierzchniach. W przeciwnym razie knot będzie palił się krzywo, a ogień roztopi wosk tylko w jednym miejscu.

Co zrobić, żeby świeczka się nie "tunelowała"? Genialny trik z folią aluminiową

Jeśli jednak zdarzy się, że na naczyniu, w którym znajduje się świeca, osiadł wosk, a knot znajduje się już kilka centymetrów poniżej, możesz rozwiązać problem prostym sposobem. Przede wszystkim nie zdrapuj na siłę wosku. W ten sposób tylko zmarnujesz materiał, który nadaje się jeszcze do spalenia. W roztopieniu wosku pomoże ci zwykła folia aluminiowa. Wystarczy, że owiniesz ją wokół naczynia w taki sposób, by brzegi "otulały" ścianki i został jedynie niewielki otwór na knot. Wówczas po zapaleniu świecy, ciepło będzie utrzymywać się w naczyniu i roztopi osiadły wosk.

 
Więcej o: