Te rośliny przyciągają kleszcze. Unikaj ich nie tylko w ogrodzie, ale też w najbliższym otoczeniu

Kleszcze są niezwykle niebezpieczne zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Wbrew mylnemu przekonaniu, że można na nie natrafić wyłącznie w lesie, pajęczaki te pojawiają się również w parkach i przydomowych ogródkach. Sprawdzamy, co przyciąga je na nasze podwórka.

Kleszcze pomimo swojego niewielkiego rozmiaru potrafią być bardzo niebezpieczne. Każdego roku pojawiają się setki ostrzeżeń i porad, jak zabezpieczyć się przed tymi stworzeniami. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że niektóre rośliny mogą służyć, jak zaproszenie dla kleszczy do naszego ogródka. Sprawdzamy czego lepiej się wystrzegać.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze: niewielkie, ale bardzo groźne. Mogą roznosić niebezpieczne choroby

Kleszcze uważa się za jedne z najniebezpieczniejszych pajęczaków. Nie chodzi jednak o jad, a raczej o przenoszone przez nich choroby. Są one niebezpiecznie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla życia. Do najbardziej znanych należy borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. W szczególności warto zaznaczyć, że samo ugryzienie nie jest bolesne i uważa się je za nieodczuwalne, a jego konsekwencje mogą być bardzo groźne. Zazwyczaj wgryzają się one w naszą skórę w miejscach, w których jest najdelikatniejsza, zazwyczaj: granica włosów, skóra za uszami, zgięcia stawów i pachwiny. Te pajęczaki są najaktywniejsze w okresach wiosenno-letnim (od kwietnia do czerwca) oraz jesiennym (od września do listopada).  Warto zaznaczyć, że aby spotkać kleszcza wcale nie musimy iść na spacer po lesie. Te niebezpieczne stworzenia występują niemal wszędzie. Można więc na nie natrafić równie dobrze w parkach miejskich, a nawet w przydomowych ogródkach. Jeśli więc chcemy, jak najlepiej zabezpieczyć się przed kleszczami, warto dowiedzieć się, które rośliny je przyciągają.

Te rośliny przyciągają kleszcze. Warto pamiętać o tym przed posadzeniem ich w ogródku

Kleszcze najlepiej czują się w wilgotnych i zacienionych miejscach. Co więcej, istnieje cała gama roślin, które je do siebie przyciągają niczym magnes. Warto poznać je, by móc lepiej chronić przed nimi siebie i osoby w swoim otoczeniu.

  • Mszaki - rosną w miejscach wilgotnych i zacienionych, przez co są atrakcyjną kryjówką dla kleszczy.
  • Paprocie - tak jak mszaki lubią cieniste i wilgotne miejsca. Jeśli jednak nie chcemy pozbywać się ich z naszego ogrodu, warto pamiętać o regularnym przycinaniu. Jeśli zachowamy odstęp pomiędzy roślinami, pozwoli to na swobodny przepływ powietrza i zminimalizuje szanse na przyciągnięcie kleszczy.
  • Jeżyny - choć są niezwykle zdrowe i odżywcze, to ich mocno rozrastające się kępy są idealnym siedliskiem dla kleszczy.
  • Wysokie trawy - mimo przekonania, że kleszcze zazwyczaj spadają z drzew, warto wiedzieć, że w rzeczywistości często bytują w wysokich trawach, gdzie czekają na swoje ofiary. Regularne koszenie trawy może więc zmniejszyć możliwość występowania tych pajęczaków.
  • Leszczyna - kleszcze chętnie wybierają tę roślinę na swoje siedlisko, zwłaszcza jeśli jest ona w miejscu zacienionym.
  • Krzewy - bujnie rosną, dzięki czemu przyciągają kleszcze. Pomiędzy pędami mogą schronić się przed światłem i cieszyć się wysoką wilgotnością. Warto więc pamiętać o przycinaniu krzewów, by zachować dobrą cyrkulację powietrza.
  • Czarny bez - często uprawiany w ogrodach dzięki swoim właściwościom leczniczym i dekoracyjnemu kwitnieniu. Niestety między gałęziami tej rośliny często można znaleźć całe gromady kleszczy.

Zobacz też:

Więcej o: