Pożegnaj szkodniki ogrodowe raz na zawsze. Dzięki temu woreczkowi będą omijać twoje rośliny z daleka

Za tym ogrodnicy na pewno nie tęsknili. Wraz z nadejściem wiosny powróciły szkodniki. Owady żerują na naszych uprawach, tym samym powodując wiele szkód i zniszczeń. Czy da się ich skutecznie pozbyć? Chemia może nie wystarczyć. Wypróbuj ten tani i prosty trik z woreczkami.

Wiosna w ogrodzie to nie tylko przyjemny zapach, kolorowe kwiaty i wzrost roślin. To także powrót długo niewidzianych szkodników. Dla ogrodników są prawdziwą zmorą, ponieważ niszczą uprawy, a walka z nimi potrafi być żmudna i niekiedy bezskuteczna. Choć w sklepach można znaleźć wiele preparatów na szkodniki, to nie każdy chce spryskiwać swoje rośliny chemią. Istnieje jednak pewien sposób, który jest o wiele bardziej ekologiczny, a przy tym tańszy i niezwykle prosty. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jakie są szkodniki ogrodowe? Walka z nimi bywa trudna i mało efektywna

Owady potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie wiosną. Nie chodzi tylko o powrót komarów czy much, ale także ataki szkodników w naszych ogrodach. Do najbardziej uciążliwych należą:

  • gąsienice rolnice,
  • drutowce,
  • pędraki,
  • opuchlaki,
  • turkuć podjadek,
  • nicienie.

W sklepach ogrodniczych z pewnością znajdziesz różnego rodzaju środki i preparaty do zwalczania poszczególnych gatunków, jednak trzeba pamiętać, że są one chemiczne. Pryskanie nimi roślin w nadmiarze może zaszkodzić uprawom. Ale bez obaw - nie oznacza to, że musimy się poddać. Jest kilka domowych sposobów, które warto wypróbować do walki ze szkodnikami. Jeden z nich polega na wykorzystaniu mydła. Wystarczy podzielić jedną kostkę na kilka mniejszych kawałków i każdy z nich schować do małego materiałowego woreczka. Następnie kładziemy woreczki pod roślinami, zawieszamy na gałęziach lub na drewnianych palikach. Wówczas szkodniki będą omijać nasz ogród z daleka.

Jak zwalczyć szkodniki w ogrodzie? Wypróbuj ten domowy sposób z mydłem

Zapewne wiele osób zastanawia się, dlaczego mydło, które nie ma nic wspólnego z roślinami, tak świetnie działa na szkodniki. Otóż owady i larwy nie znoszą jego zapachu. Tym samym, jeśli zbliżą się do sadzonek, przy których są woreczki z mydłem, od razy się spłoszą i zaczną jak najszybciej oddalać. Ta metoda jest jeszcze skuteczniejsza, kiedy pada deszcz. Zapach mydła staje się wówczas bardziej intensywny. Jeśli jednak nie zanosi się na opady i od kilku dnia jest sucho, warto spryskać woreczki wodą, by uwolnić aromat mydła. Nie zapomni o tym, że co kilka dni trzeba wymieniać kostkę na nową. W przeciwnym razie woreczek stanie się domem dla wielu groźnych bakterii, które rozmnażają się w zastraszającym tempie pod wpływem ciepła i wilgoci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA