Dzięki tej metodzie rośliny cebulowe wyrosną migiem. Nasz dom szybko wypełni się kolorami

Wiele osób już nie może się doczekać wiosny. Szara aura za oknem wcale nie pomaga w oczekiwaniu. Jeśli jednak chcemy trochę umilić sobie ten ponury czas, możemy próbować pewnej metody. Dzięki niej nasze ulubione rośliny cebulowe zakwitną znacznie wcześniej.

Jeśli już nie możemy się doczekać, aby tulipany, narcyzy i hiacynty zdobiły nasze ogrody, warto zabrać się za zdobienie nimi naszych mieszkań. Wystarczy zabieg, który znany jest jako pędzenie. Co więcej, możemy go przeprowadzić w zaciszu naszych czterech ścian. Podpowiadamy, jak przygotować do niego cebulki.

Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Pędzenie roślin cebulowych to świetny pomysł. Powiew wiosny przyjdzie znacznie szybciej

Pogoda za oknem sprawia, że z utęsknieniem wyczekujemy czasu, aż kolory i zapachy wiosenne znów do nas przyjdą. Nie każdy jednak wie, że możemy trochę oszukać naturę i wcześniej cieszyć się tymi dobrodziejstwami. Pędzenie roślin cebulowych jest bowiem idealnym sposobem na uzyskanie pewnych kwiatów w środku zimy lub wczesną wiosną. Aby się do tego zabrać, trzeba będzie wybrać zdrowe, duże cebulki bez pęknięć i pleśni. Umieszczamy je w chłodnym i ciemnym miejscy w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza na około 4-6 tygodni. Ten proces nazywany jest "chłodzeniem" i jest niezbędny do zainicjowania kwitnienia. Do pędzenia najlepiej sprawdzą się cebulki narcyzów, szafirków, krokusów, tulipanów i hiacyntów. Kiedy minie już okres chłodzenia nasze cebule możemy wsadzić do doniczek lub misek wypełnionych żyzną ziemi. Wsadzamy je na głębokość odpowiadającą dwóm długościom cebulki. Następnie podlewamy je i znów odkładamy do chłodnego miejsca. Należy nawadniać je regularnie, by ziemie była wilgotna. Po około 5 tygodniach powinniśmy móc zauważyć kiełkujące roślinki i wówczas zmniejszamy częstotliwość podlewania. Nawozimy co dwa tygodnie i przenosimy do cieplejszego miejsca.

Co zrobić po przekwitnięciu? W ten sposób ponownie zasadzimy cebulki

Kiedy już wiemy, jak trochę oszukać wiosnę i mieć piękne kwiaty nieco wcześniej, warto dowiedzieć się również, co robić po przekwitnięciu cebulek. Pierwszym krokiem będzie usunięcie kwiatostanów i pozwolenie liściom uschnąć. Następnie delikatnie wykopujemy cebulkę, oczyszczamy ją z ziemi, pozbywamy się części naziemnej i umieszczamy w chłodnym i ciemnym miejscu. Dzięki temu będziemy mogli ponownie posadzić nasze cebulki jesienią. Ciekawostką jest, że niektóre rośliny cebulowe - a zwłaszcza hiacynty - można pędzić również w wodzie. Wystarczy umieścić cebulki w naczyniu z wodą, tak by wyłącznie korzonki były zanurzone. Pojemnik przestawiamy do chłodnego i ciemnego miejsca. Po jakimś czasie pojawią się pierwsze pędy, a cebulki zaczną kwitnąć.

Więcej o: