Wiosenne kwiaty poprawią nastrój każdemu. Odkryj najpiękniejsze rośliny do swojego domu i ogrodu

Wiosenne kwiaty to coś, czego wyczekujemy po szarej jesieni i mroźnej zimie. Pięknie wyglądają zarówno w wazonie, jak i ogrodzie, czy na balkonie. Zobacz, jakie rośliny wiosną upiększą twój dom i ogród.

Wiosenne kwiaty - kiedy zaczynają się pojawiać?

Pojawiające się wiosenne kwiaty to jedna z oznak ustępującej zimy, której wszyscy wyczekują. Oczywiście mogą jeszcze występować przymrozki, ale pierwsze kwiaty, zawsze napawają optymizmem i z przyjemnością się na nie patrzy. Zwiastują bowiem nadchodzące ciepłe i słoneczne dni.

Wiosenne kwiaty. Zdjęcie ilustracyjneWiosenne kwiaty. Zdjęcie ilustracyjne istock / Muzka

Pierwsze kwiaty mogą pojawić się bardzo wcześnie, bo już w lutym. Najwcześniej z reguły pojawiają się rośliny cebulowe. Wśród pierwszych kwiatów wymienić można np.: przebiśnieg, krokus, pierwiosnki, przylaszczkę pospolitą.

Jakie są wiosenne kwiaty ogrodowe?

Gdy tylko zaczyna być ciepło, a mamy do dyspozycji ogród wokół domu lub działkę, chcemy nie tylko posprzątać po jesieni i zimie, ale także zobaczyć pierwsze, kolorowe, wiosenne rośliny. Kwiaty zawsze wyglądają spektakularnie i stanowią cudowną ozdobę. Jeśli chodzi o wiosenne kwiaty ogrodowe, to wymienić tutaj można:

  • krokusa,
  • tulipana,
  • hiacynta,
  • przebiśnieg,
  • zawilca,
  • narcyza,
  • pierwiosnka,
  • magnolię,
  • forsycję,
  • wiśnię ozdobną.
Zobacz wideo Wiosna w lutym? Kwitną kwiaty, pszczoły budzą się do życia, a na termometrach 15 stopni!

Jakie są najpopularniejsze rośliny wiosenne w Polsce?

W pierwszych miesiącach, kiedy zima zaczyna przemijać, pojawiają się rośliny, które kwitną niestety bardzo krótko. Czasem można wręcz przeoczyć moment ich pojawienia się. Jeśli chodzi o najpopularniejsze roślinny wiosenne w Polsce, to są to m.in.:

Tulipany

Tulipany w wazonie (zdjęcie ilustracyjne)Tulipany w wazonie (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Unsplash

Mają niezwykłe kolory i cieszą oko, choć niestety dość krótko. Należą do rodziny liliowatych. Co ciekawe, wyróżnia się 120 gatunków tych kwiatów. Aby cieszyć oko ich barwami na wiosnę, trzeba posadzić je jesienią (tulipany sadzi się od września do połowy października). W czerwcu należy wykopać cebulki i przechować je w suchym i przewiewnym miejscu.

Narcyzy

NarcyzyNarcyzy Autorstwa Despina Michailidou - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90382583

Należą do kwiatów cebulowych. Podobnie jak tulipany, mają jeden kwiat na łodydze. Nie są jednak tak urozmaicone kolorystycznie - w zasadzie występują tylko w kolorach bieli i żółci. Bardzo intensywnie pachną. Sadzić się je powinno pod koniec sierpnia i na początku września.

Forsycje

Forsycja. Zdjęcie ilustracyjneForsycja. Zdjęcie ilustracyjne istock / gubernat

Należą do kwitnących krzewów ozdobnych. Forsycje często widujemy przy ogrodzeniach, płotach, ale także w parkach. Mają charakterystyczne, intensywnie żółte kwiaty. Moment, w którym zakwitną, zależy od tego, jak szybko przyjdzie wiosenna pogoda oraz od nasłonecznienia miejsca, gdzie rosną.

Hiacynty

Hiacynty. Zdjęcie ilustracyjneHiacynty. Zdjęcie ilustracyjne istock / Irina Stevenson

Są to również rośliny dość często spotykane w ogrodach. Występują w kolorach: różu, niebieskiego, ciemnoniebieskiego, żółci, bieli i pomarańczy. Hiacynty powinny być sadzone w słonecznych lub lekko zacienionych miejscach, w których nie ma intensywnego wiatru. Proces sadzenia tych roślin powinien odbywać się latem lub wczesną jesienią. Warto wiedzieć, że hiacynty nadają się także na rośliny doniczkowe w domu.

Jakie jeszcze wiosenne kwiaty zobaczymy w Polsce?

Wiosna to czas, kiedy nie możemy się doczekać pierwszych kolorowych kwiatów. Zwłaszcza jeśli dysponujemy ogrodem lub działką. Takie rośliny są bardzo pożądane, bo cieszą oko i poprawiają nastrój. Poza okazami, o których była już mowa powyżej, jeśli chodzi o wiosenne kwiaty w Polsce, wymienić można:

Zawilce

Zawilce. Zdjęcie ilustracyjneZawilce. Zdjęcie ilustracyjne istock / fermate

W ogrodach często spotyka się zawilce greckie, wielokwiatowe i żółte. Rosną najchętniej w zacienionych miejscach. Sadzone powinny być jesienią. Można je spotkać także w lasach.

Szafirki

SzafirkiSzafirki istock / SMarina

To piękne kwiaty ogrodowe, które nie wymagają dużo uwagi. Mają drobne granatowe, białe lub różowe kwiaty, które sprawiają wrażenie, jakby złożone były z małych kuleczek. Najlepiej wyglądają, gdy są posadzone w większym zagęszczeniu.

Pierwiosnki

PierwiosnkiPierwiosnki Autorstwa Opioła Jerzy - Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=905034

Co ciekawe, występuje w ponad 500 gatunkach. Najczęściej widuje się je na skalniakach i niskich rabatach. Niektórzy sadzą je także w pobliżu oczek wodnych.

Zobacz też: Kwiat bromelia - poznaj tę efektowną roślinę doniczkową i zobacz, jakich czynności pielęgnacyjnych wymaga

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.