Dodaj kilka kropel do wody na ekspresowe czyszczenie kanapy. Będzie wyglądała jak nowa

Lada moment święta, więc w wielu polskich domach pojawią się goście. Jeśli zawitają również u ciebie, pamiętaj, by podczas generalnych porządków nie pomijać kanapy. Spokojnie, nie musisz korzystać z profesjonalnej firmy. Narożnik lub wersalkę wyczyścisz samodzielnie za pomocą tych produktów z kuchni.

Czyszczenie kanapy to raczej czynność, którą tylko nieliczni wykonują regularnie. Dodatkowo nie jest to nic przyjemnego, a nawet dla wielu osób okazuje się zmorą. Niektórzy decydują się więc na wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, która za pomocą odpowiednich sprzętów wyczyści powierzchnię narożnika lub sofy w kilka minut. Niestety taka usługa to poniekąd prawdziwy luksus we współczesnym świecie, gdzie ceny co chwila wzrastają. Jeśli również nie chcesz wydawać kroci na "przyjemność" tego typu, na początek spróbuj wyczyścić kanapę samodzielnie za pomocą domowych sposobów.

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Czym wyprać kanapę, by wyglądała jak nowa? Te produkty poradzą sobie z najstarszymi plamami

Na kanapie zazwyczaj spędzamy sporo czasu. W nadchodzące święta będzie to z pewnością jedno z ulubionych miejsc w całym domu, szczególnie wieczorem, gdy pogoda za oknem nie będzie zachęcać do spacerów. Jeśli więc na sofie w domu widzisz nieestetyczne plamy, to ostatni moment na ich usunięcie.

Na początek przygotuj kanapę do procesu czyszczenia - usuń poduszki i narzuty, a za pomocą odkurzacza pozbądź się kurzu, sierści czy innych drobinek brudu. Następnie można przejść do generalnego sprzątania. Popularnym sposobem na wypranie kanapy jest połączenie wody, cytryny i sody oczyszczonej. Do 1 litra ciepłej wody dodaj  sok z połowy cytryny i dwie łyżki sody. Tak przygotowaną miksturą możesz umyć wersalkę za pomocą delikatnej gąbki lub ściereczki.

Jeśli jednak nie masz czasu na szorowanie plam, użyj innego triku. Do dwóch szklanek sody dodaj 20-30 kropli olejku cytrynowego. Taką mieszankę rozsyp na całej powierzchni narożnika i pozostaw na 2-3 godziny. Po tym czasie odkurz kanapę i ciesz się czystą tkaniną jak nigdy dotąd. 

Jak prać kanapę? Narzuta nie będzie już potrzebna. Dzięki temu zapomnisz o plamach

Kanapa to jeden z najbardziej eksploatowanych mebli w domu, więc nie ma się co dziwić, że raz na jakiś czas zdarzy się nam ją ubrudzić. Jeśli jesteś w stanie zareagować w porę, dobrze jest wyczyścić plamę od razu po incydencie, ponieważ zwiększasz prawdopodobieństwo jej łatwego usunięcia. Woda i płyn do naczyń czasami mogą zadziałać, lecz jeśli ten sposób nie daje efektu, wypróbuj trik z szarym mydłem. Wystarczy, że tym popularnym produktem z łazienki natrzesz namoczoną wcześniej gąbkę lub szmatkę i delikatnie przetrzesz zabrudzenia na sofie. Co ważne, trik sprawdzi się również w przypadku kanap ze skóry ekologicznej, których na rynku pojawia się coraz więcej. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA