Co siejemy w kwietniu? Wiele nasion kwiatów, warzyw i ziół musi trafić do gruntu w tym miesiącu

Co siać w kwietniu? Gdy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, prace w ogrodzie nabierają tempa, a harmonogram staje się bardziej napięty. Bez problemu można ze wszystkim zdążyć, o ile zaplanujemy odpowiednio swoje działania. Zdradzamy, jak prezentuje się kalendarz ogrodnika na kwiecień 2024 roku.

Wczesna Wielkanoc w tym roku może okazać się sprzyjającymi okolicznościami dla ogrodników, ponieważ w kwietniu na pewno nie będą narzekać na brak zajęć. Poza pracami ogrodowymi związanymi z porządkowaniem na uwagę zasługują przede wszystkim terminy wysiewu poszczególnych roślin. Dotyczy to zarówno warzyw, jak i ziół czy kwiatów. W niektórych przypadkach zacząć można już w ostatnich dniach marca.  

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Kiedy sadzić cebulę dymkę, a kiedy sadzić czosnek wiosenny? Za te prace weź się już teraz

Jedną z popularniejszych upraw wśród polskich ogrodników jest czosnek i właśnie nadszedł czas na sadzenie czosnku wiosennego. Zająć się tym należy wczesną wiosną. Przy cieplejszej pogodzie może to być nawet koniec marca, choć sam początek kwietnia też będzie odpowiedni. Podobnie wygląda sytuacja z cebulą dymką. Ponadto w pierwszej połowie kwietnia do gruntu sadzimy bób, groch, pasternak i pietruszkę korzeniową. Na początku kwietnia sadzimy również do gruntu już podkiełkowane sadzeniaki ziemniaka, a także korzenie chrzanu i karpy rabarbaru, o ile nie zrobiliśmy tego w marcu. Ponadto z początkiem miesiąca powinniśmy wziąć się za niektóre kwiaty, do których należy chaber, nagietek, groszek pachnący, aster chiński i cynia. Koper ogrodowy, pietruszka naciowa, rzodkiew, rzodkiewka i szpinak mogą być z kolei sadzone przez cały miesiąc, podobnie jak sałata i por. To jednak jeszcze nie wszystko.

Kiedy siać kukurydzę, a kiedy siać marchew do gruntu? Podpowiadamy też kiedy sadzić mieczyki do gruntu

Przez cały kwiecień możemy siać bezpośrednio do gruntu także marchew, przy czym musimy wybierać przy tym wczesne i średniowczesne odmiany. Z niektórymi kwietniowymi uprawami będziemy musieli natomiast poczekać do końca miesiąca. Należy wymienić tu kukurydzę cukrową i brukiew, a także pora i skorzonerę, choć dwie ostatnie rośliny mogą zostać posadzone nieco wcześniej, w drugiej połowie kwietnia. Z kwiatów na koniec miesiąca czekamy z nachyłkiem i złocieniem, a w niektórych przypadkach optymalny będzie nawet przełom kwietnia i maja. Do ostatniej grupy zaliczamy mieczyki, dziwaczka, godecję, eszolcję i powój. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o ziołach. Przez cały kwiecień można siać rumianek, kminek, cząber, majeranek, kolendrę, lubczyk ogrodowy i szałwię lekarską. Do końca miesiąca czekamy jedynie z miętą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA