Nie tylko barszcz Sosnowskiego. To jedna z najgroźniejszych roślin w Polsce. Trucizna działa po chwili

Rośliny trujące w Polsce stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt i ludzi, więc warto się z nimi dobrze zapoznać. Informacja ta będzie przydatna zwłaszcza w trakcie wakacji. Tym razem chodzi o gatunek, który występuje powszechnie w całym kraju, a kiedyś wykorzystywano go przy wyrokach śmierci.

Wakacje to czas, gdy jesteśmy bardziej beztroscy i częściej możemy działać pod wpływem impulsu. Dotyczy to w szczególności dzieci, więc zawsze powinniśmy przestrzegać je przed czyhającymi na nie zagrożeniami. Tym razem jest nim szalej jadowity, który wygląda dość niepozornie, ale może szybko doprowadzić do śmierci.

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Szalej jadowity: występowanie w Polsce. Zachowaj ostrożność, widząc tę roślinę

Szalej jadowity (Cicuta virosa) nazywany jest również cykutą, blekotem, bzduchą wodną, wszą wodną oraz pietruszycą. To jedna z najbardziej trujących roślin występujących w Polsce. Charakteryzuje się drobnymi, białymi kwiatami, które układają się w baldachy. Liście szaleju jadowitego mają trójkątny kształt, a jego łodyga jest pusta w środku. Ze względu na niebezpieczeństwo związane z rośliną, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie przygotowała notatkę informacyjną na jej temat w ramach kampanii "Bezpieczny wypoczynek". Dowiadujemy się z niej, że cykuta występuje na terenach podmokłych, na brzegach stawów, przy rowach, na torfowiskach i w szuwarach. Wiąże się to z faktem, że roślina do rozrostu potrzebuje wody. Zapach cykuty przypomina odrobinę pietruszkę, ale pod żadnym pozorem nie należy się tym podobieństwem sugerować. Spożycie szaleju może bowiem skończyć się tragicznie, a zawarta w roślinie trucizna działa bardzo szybko.

Jak działa szalej jadowity? Do pojawienia się objawów wystarczy mniej niż pół godziny

Zatrucie cykutą może być spowodowane spożyciem każdej części rośliny, przy czym najniebezpieczniejsza jest łodyga oraz kłącze. To właśnie tam znajduje się najwięcej wielonasyconego alkoholu, nazywanego też cykutoksyną lub potocznie jadem skurczowym. Do zatrucia wystarczy jej niewielka ilość, a objawy pojawiają się już po 20 minutach od spożycia. Jak dowiadujemy się z przytoczonej powyżej notatki, należą do nich ślinotok, pieczenie w jamie ustnej, mdłości, wymioty, rozszerzenie źrenic, drgawki, utrata świadomości i trudności w oddychaniu. Powodem śmierci często jest porażenie ośrodka oddechowego. Spożycie cykuty wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego. Co ciekawe, powszechnie uważa się, że szalej jadowity był użyty podczas egzekucji Sokratesa, ale według informacji dostępnych na Wikipedii w rzeczywistości był to prawdopodobnie szczwół plamisty (który swoją drogą także występuje pospolicie w całej Polsce).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: