Żółciak siarkowy to grzyb powszechnie spotykany w Polsce. Nazywany jest również żółtą hubą lub "kurczakiem z lasu". Zarówno jego pospolitość, jak i jaskrawa barwa sprawiają, że powinniśmy znaleźć go bez problemu. Raczej trudno jest też pomylić go z innym gatunkiem. Dlaczego więc przyniesienie do domu żółciaka siarkowego często kończy się zatruciem? Okazuje się, że błędem jest pominięcie jednego kroku.
Żółciak siarkowy jest grzybem jadalnym, ale tylko pod warunkiem, że przed spożyciem zostanie dokładnie opłukany i ugotowany. Jeśli pominiemy obróbkę termiczną, będą nas czekać bardzo nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Co więcej, wielu grzybiarzy na facebookowej grupie o nazwie "Grzyby Moja Pasja" donosi, że samo usmażenie tu nie wystarczy. Onet z kolei zwraca uwagę na to, że lepiej unikać starych grzybów, które mogą być trujące nawet po ugotowaniu. Ponadto często są gorsze w smaku. Młode owocniki należy gotować przez 15 minut, jeśli wcześniej zostały pokrojone w plastry, lub 20-30 minut w przypadku gotowania grzyba w całości.
Zakładając, że wybierzemy młode grzyby i będziemy pamiętać o ich obgotowaniu, żółciak siarkowy może być doskonałym urozmaiceniem naszych dań. W smaku do złudzenia przypomina mięso kurczaka, więc jest chętnie wykorzystywany w potrawach wegetariańskich i wegańskich. Żółta huba może być składnikiem pasztetów, zapiekanek, a także wegańskich flaczków czy kotletów. Sprawdza się do smażenia, pieczenia i marynowania. Wielu wielbicieli przygotowuje też nuggetsy z żółciaka, czyli grzyby obtoczone w panierce i usmażone w oleju. Skoro wiemy już, jak można te grzyby przyrządzić i - co ważne - robić to w sposób bezpieczny, warto przybliżyć więcej informacji na temat ich zbierania.
Sezon na żółciaka siarkowego zaczyna się w maju i zazwyczaj trwa do końca czerwca. Jak na hubę przystało, "kurczaka z lasu" znajdziemy na pniach drzew, a konkretniej drzew liściastych, zwłaszcza na wierzbach, topolach i dębach. Poza lasami występuje w ogrodach i sadach na drzewach owocowych, a nawet w parkach. Co ciekawe, żółciak siarkowy jest grzybem chorobotwórczym, który atakuje zarówno osłabione, jak i zdrowe rośliny, co prowadzi do ich gnicia od wewnątrz. Podczas zbiorów młode owocniki należy obcinać tuż przy pniu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.