Marzysz o wysokim i gęstym żywopłocie? Posadź te tuje. Rosną w błyskawicznym tempie

Decydując się na zmianę żywopłotu, z pewnością zastanawiasz się jakie rośliny wybrać. Bardzo popularnym rozwiązaniem są krzewy, które "bronią" krawędzi posesji przez cały rok. Sprawdź, jak przygotować podłoże pod tuje, i który gatunek najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie.

Chcąc zadbać o odrobinę prywatności na posesji, wiele osób decyduje się na dobrze wszystkim znane tuje. Występują one w pięciu gatunkach, jednak w pobliżu domu najczęściej są wykorzystywane trzy z nich - kolumnowe, kuliste oraz stożkowe. W Polsce dużą popularnością cieszą się odmiany takie jak żywotnik zachodni oraz olbrzymi. Przekonaj się, który najkorzystniej sprawdzi się w aranżowaniu twojej działki.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Co zrobić, żeby szybko rosły tuje w twoim ogrodzie. Gleba to podstawa

Nie jest zapewne tajemnicą, że poziom wzrostu tui jest uzależniony od gatunku, na który się zdecydujemy. Jednak nie mniej ważną kwestią jest właściwe przygotowanie gleby dla wybranych sadzonek. Ziemia, w której chcemy wysadzić żywopłot, powinna mieć odczyn kwasowości wynoszący od 4,5 do 5,5 pH. Dzięki temu zapobiegniemy rozwijaniu się różnego rodzaju chorób i zapewnimy roślinom prawidłowe warunki wzrostu. Istotna jest także żyzność oraz wilgoć, jaka panuje w podłożu. Proces przygotowania terenu pod rozsad powinien zostać przeprowadzony minimum dwa tygodnie wcześniej, zanim będziemy chcieli zasadzić krzewy. W tym czasie warto wyposażyć grunt w odpowiednie składniki odżywcze przy pomocy nawozów, które z łatwością można kupić w sklepie ogrodniczym. Kiedy już się w nim znajdziemy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć decyzję o gatunku drzewa, który chcemy wysadzić. Najpopularniejsze w naszym kraju są tuja szmaragd oraz brabant. Zobacz, która bardziej będzie pasowała do twojej wizji ogrodu.

Ile rośnie tuja w ciągu roku? Tuja brabant czy szmaragd? Sprawdź, która sprawdzi się w twoim ogrodzie

Jeśli zależy ci na prywatności, niewątpliwie najlepszym wyborem będzie tuja brabant. Krzew jest niczym imitacja ściany. Jego gałęzie gęsto rosną i zachodzą się z sąsiadującym przedstawicielem gatunku. Wspomniana tuja odznacza się wysoką tolerancją glebową. Oznacza to, że bez większych problemów jest w stanie przyjąć się w wielu rodzajach ziemi. Kolejna zaleta to szybki wzrost, dzięki któremu nasza posesja zostanie szybko osłonięta przed niepożądanymi spojrzeniami przechodniów. Roślina rocznie wzbija się od 30 do 40 centymetrów, co daje 3,5 metra w przeciągu 10 lat.

Tuje szmaragd można spotkać w wielu miejskich ogrodach, ponieważ jest uznawana za najpiękniejszy okaz z rodziny cyprysowatych. Odznacza się pięknym, intensywnym kolorem. W przeciągu roku rośnie 25 centymetrów, jest to nieco mniej od jej kuzynki brabant. Krzew ten to idealny wybór dla estetów, którym nie tyle zależy na odosobnieniu, ile na upiększeniu ogrodu. Ma on stożkowaty kształt, a każdy przedstawiciel dumnie pnie swój czubek ku górze, nie zabierając przy tym przestrzeni swoim współtowarzyszom. Pielęgnacja tui nie należy do skomplikowanych. Możemy także kreować ich wygląd wedle własnego upodobania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.