Po tej odżywce tuje będą rosły jak szalone. Do przygotowania potrzebujesz tylko dwóch składników

Jeśli chcesz mieć wysoki i piękny żywopłot, musisz wiedzieć, jak dbać o tuje. Choć ich pielęgnacja nie jest trudna, potrzebują regularnego nawożenia do szybkiego wzrostu. Nie musisz podlewać krzewów chemią. Odżywkę możesz przygotować samodzielnie z dwóch kuchennych składników.

Żywotniki, popularnie zwane tujami, to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych, które często pełnią funkcję żywopłotu. Aby krzewy te rosły bujnie i zdrowo, trzeba wiedzieć, jak o nie dbać. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, jednak wiosną należy włożyć w prace ogrodowe trochę więcej wysiłku, by tuje odżyły po zimie. Szczególnie istotne jest nawożenie. Sprawdź, jak zrobić domową odżywkę dla roślin.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Czym pryskać tuje na wiosnę? Pamiętaj o wiosennej pielęgnacji

Należy pamiętać, że szczegóły dotyczące pielęgnacji żywotników różną się w zależności od odmiany. Warto zatem upewnić się wcześniej, jaki gatunek hodujemy w ogrodzie. Zwykle wymagania nie są skomplikowane i dość podobne. Stanowisko dla tui powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste, ale na pewno nie zupełnie zacienione. Gleba musi być żyzna, bogata w składniki pokarmowe i trzymająca wilgoć. Zbyt suche podłoże może doprowadzić do utraty koloru. Żywotniki lubią bowiem dużą ilość wody, dlatego w suchym okresie letnim trzeba je obficie podlewać przynajmniej raz w miesiącu. Ważne jest także nawożeniem. Wiosną odżywiamy tuje preparatami bogatymi w azot, natomiast jesienią przyda się spora dawka potasu i fosforu. Nie musisz jednak marnować czasu w sklepie ogrodniczym na szukaniu odpowiedniego nawozu. Możesz go przygotować samodzielnie w domu.

Jak dbać o tuje, żeby szybko rosły? Ten nawóz wzmocni je po zimie

Doskonałą odżywką dla żywotników będzie nawóz z drożdży. Zawierają one wiele składników pokarmowych, a przy tym pomagają w pobieraniu wody z ziemi i chronią przed rozwojem chorób grzybowych. Jak przygotować taki preparat? Wystarczy rozpuścić 100 g drożdży w 10 l wody. Całość mieszamy i odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie tuje będzie można podlać gotową mieszanką. Jeśli krzewy znacznie osłabły przez zimę i potrzebują silniejszej dawki, przygotuj nawóz ze sfermentowanych drożdży. Na początek należy zasypać 100 g drożdży jedną szklanką cukru i pozostawić w ciepłym miejscu na około dwie godziny. Później zalewamy całość 10 l wody, przykrywamy i odstawiamy na tydzień. Czas jest tutaj bardzo ważny, ponieważ dopiero wtedy preparat będzie gotowy do użycia. Aby zastosować nawóz, należy rozpuścić jedną porcję w szklance wody. Robi się tak, by zminimalizować ryzyko przenawożenia. Taką mieszanką podlewamy żywotniki raz na dwa tygodnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.