Piwonie będą piękne i duże jak nigdy. Pamiętaj tylko o tym zabiegu. Jest kluczem do sukcesu

Jak odmłodzić piwonie? Kluczowa jest właściwa pielęgnacja, którą należy wykonać w odpowiednim czasie. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać po przekwitnięciu rośliny oraz dowiedz się, kiedy obcina się piwonie. Przestrzegaj tych zasad, a kwiat za rok zachwyci swoim wyglądem wszystkich domowników i sąsiadów.

Piwonie to bez wątpienia jedne z piękniejszych kwiatów, które zamieszkują ogrody. Dzięki swojemu bujnemu kwitnieniu i przyjemnemu zapachowi cieszą się dużą popularnością wśród miłośników botaniki. Kolorowe pęki cieszą oczy już w maju i zazwyczaj towarzyszą nam do czerwca. Niektóre odmiany potrafią utrzymać się nawet do lipca, jednak są to wyjątki. Zobacz, jak zadbać o ten urodzajny okaz, aby w kolejnym sezonie także podziwiać jego piękno.

Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?

Co zrobić, aby piwonie pięknie kwitły? Zacznij działać od razu

Kiedy zacznie się okres, w którym piwonie przekwitają, nie powinniśmy marnować czasu. Należy natychmiast zabrać się do działania. Przycinanie peonii ma duży wpływ na późniejsze losy kwiatu. Choć może wydawać się to proste, wiele osób często popełnia na tym etapie błąd, który skutkuje marnym kwitnieniem na wiosnę. Amatorzy ogrodnictwa zazwyczaj pozbywają się jedynie przekwitniętych części rośliny, zapominając o łodygach z pąkami, które ich zdaniem wciąż mogłyby się rozwinąć. Tych części także należy się pozbyć, ponieważ pobierają energię, która powinna zostać przeznaczona na rozrost korzeni, które umożliwią piwonii przezimowanie. Oczywiście nie tylko w systemie korzeniowym leży cała nadzieja, nasze jesienne poczynania również mają w tym procesie bardzo duże znaczenie.

Co zrobić z piwoniami na zimę? To działanie pomoże roślinie przetrwać mroźny okres

Jesienią, kiedy większość osób zabiera się do porządkowania swojego ogrodu, nie należy zapominać o roślinach wieloletnich. Choć mają naturalne możliwości do przetrwania zimy, warto pomóc im w tym procesie. Piwonie będą nam wdzięczne, jeśli w okresie wrzesień-październik, podsypiemy grunt nawozem, którym może być kompost lub obornik. Dodatkowo późną jesienią w miejsce wzrostu kwiatu rozłóżmy szyszki lub rozsypmy korę. W ten sposób roślina zostanie zabezpieczona przed niskimi temperaturami. Zanim jednak zaczniemy przeciwdziałać mrozom, upewnijmy się, że w odpowiedni sposób przeprowadziliśmy proces przycinania łodyg.

Kiedy i jak przyciąć piwonie? Nie popełniaj tych błędów

Przed rozpoczęciem działań pielęgnacyjnych sprawdźmy, czy narzędzia ogrodnicze zostały odpowiednio zdezynfekowane. Uchroni to roślinę przed chorobami, które najczęściej są przenoszone właśnie poprzez nieoczyszczone przyrządy. Najodpowiedniejszą porą na przycinanie piwonii jest wrzesień. W tym czasie roślina samoistnie rozpoczyna proces przygotowywania się do zimy. Zdrowe pędy należy ściąć na 1/3 ich wysokości. Jeśli kwiat posiada chore części, należy pozbyć się ich w całości. Dodatkowo koniecznie pozbądźmy się suchych liści. Cięcie najlepiej przeprowadzić ostrym sekatorem, dzięki czemu nie uszkodzimy rośliny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.