• Link został skopiowany

Moja babcia pozbywa się przędziorków bez chemii. Ten trik stosowało się w PRL-u. Działa cuda

Na początku obecność przędziorków może przejść zupełnie niezauważenie, ze względu na naprawdę niewielkie rozmiary szkodników. Niekiedy pierwszym znakiem, że coś złego się dzieje są choroby rośliny. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, po który w przeszłości chętnie sięgały nasze mamy i babcie.
Tak najszybciej pozbędziesz się popularnych szkodników. Wystarczy jeden produkt, a rośliny odżyją
Fot. Tomasz Klejdysz / iStock

Niestety zdarza się, że nasze rośliny atakowane są przez różnego rodzaju szkodniki, nawet jeśli bardzo o nie dbamy. Szczególnie groźne okazują się przędziorki, które są tak drobne, że trudno jest dostrzec je gołym okiem. Inwazja może jednak doprowadzić do osłabienia, a w najgorszym przypadku nawet całkowitego obumarcia kwiatów. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym uda nam się z nimi uporać.

Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!

Przędziorek owocowiec to największa zmora roślin zarówno w domu, jak i ogrodzie. Tak go rozpoznasz

Przędziorki to niezwykle uciążliwe, choć wyjątkowo niewielkie szkodniki, należące do rzędu roztoczy. Pajęczaki charakteryzują się zmiennym ubarwieniem: od zielonego, przez czerwone i żółte, aż po pomarańczowe. Najczęściej atakują rośliny ozdobne oraz drzewa owocowe, ale tak naprawdę ich celem może stać się wszystko. Niestety przez mały rozmiar przędziorków z pewnością nie dostrzeżemy pierwszych osobników na liściach. Ważne więc, by dokładnie obserwować swoje kwiaty. O obecności pajęczaków mogą świadczyć ślady, pozostawiane na liściach, a dokładniej jasne przebarwienia, z czasem łączące się w nieco większe plamy. Charakterystyczna jest również drobna, jasna pajęczynka. Zanim jednak sięgniemy po inwazyjną chemię, by pozbyć się niechcianego gościa, wypróbujmy naturalne, domowe sposoby.

Jak pozbyć się przędziorka? Wystarczy, że stworzysz samodzielnie roztwór z szarego mydła

Aby skutecznie zacząć walczyć z przędziorkami najważniejsze jest, by działać jak najszybciej. Dzięki temu szkodnik nie zdąży się aż tak rozprzestrzenić i, miejmy nadzieję, nie zaatakuje pobliskich roślin. Jeśli są to kwiaty w domu, a nie w ogrodzie, pamiętajmy, by odseparować chory okaz od pozostałych. Następnie stwórzmy specjalny roztwór do opryskiwania liści, który sprawi, że szkodniki wyginą. Wbrew wszystkiemu nierzadko nad wyraz skuteczne okazują się domowe sposoby z wykorzystaniem naturalnych składników. Dzięki nim nie zaszkodzimy ani sobie, ani kwiatom, za to z pewnością pomożemy. Na początek przyda nam się szare, potasowe mydło. Najlepiej jeśli zakupimy je w płatkach, choć możemy również odciąć lub starkować tyle, ile potrzebujemy ze zwykłej kostki. Na litr letniej wody wsypujemy cztery łyżeczki szarego mydła i dokładnie mieszamy całość. Nic prostszego. Na koniec wlewamy roztwór do butelki ze spryskiwaczem i regularnie opryskujemy chorą roślinę. Po aplikacji mydła musimy odczekać parę chwil, by opłukać kwiat wodą. Zabieg powtarzamy co pięć dni, najdłużej tydzień. Pozytywne efekty mogą nas zaskoczyć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: