Dawniej to mydło było bardzo powszechnym produktem, obecnie przeżywa swój renesans

Opisywane przez nas mydło to jeden z kosmetyków, które obecnie przeżywają swój renesans. Dzieje się tak z uwagi na jego prosty, naturalny skład oraz szerokie zastosowanie. Na dodatek kosmetyk ten jest wysoce biodegradowalny, co sprawia, że chętnie sięgają po niego osoby dbające o środowisko.

Szare mydło tak naprawdę wcale nie jest szare. Kostki szarego mydła zazwyczaj mają barwę żółtą lub żółtobrunatną, a poza Polską trudno gdziekolwiek spotkać produkt o takiej nazwie. Co ciekawe, szare mydło produkowane jest w Polsce od 1918 roku. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Zobacz wideo Te rzeczy znajdziesz w swojej łazience. Wazelina, szare mydło, zmywacz mogą mieć inne zastosowanie

Szare mydło: skład

Czym wyróżnia się szare mydło? Skład jest w nim najistotniejszy. Szare mydło wytwarzane według tradycyjnej receptury produkowane jest z mieszaniny soli potasowych, dlatego też nazywane bywa po prostu mydłem potasowym. W odróżnieniu od białego mydła, które wykonywane jest z soli sodowych, jest bardziej maziste i dużo szybciej mięknie w wodzie. Obok soli potasowych w składzie szarego mydła można też znaleźć zazwyczaj kwas cytrynowy, kwasy karboksylowe, glicerynę i chlorek sodu. Współczesne wersje szarego mydła wzbogacane bywają solami sodowymi, by nie zużywały się tak szybko.

Niezależnie jednak od tego, czy mamy do czynienia z tradycyjną, czy uwspółcześnioną wersją szarego mydła, jest to produkt w pełni naturalny, bez substancji zapachowych i barwników. Szare mydło potasowe produkowane jest również w innych krajach. Najbardziej znanym przykładem takiego mydła jest mydło marsylskie.

Szare mydło: na co stosować?

Jak wykorzystać szare mydło, na co je stosować? Jest oczywiście idealnym produktem do higieny osobistej, polecanym przede wszystkim osobom z cerą tłustą lub ze skłonnościami do trądziku. Z pomocą szarego mydła można jednak z powodzeniem myć włosy i skórę głowy, albo stosować je w zastępstwie kremu do golenia.

Szare mydło może mieć jednak dużo szersze zastosowanie: dzięki niemu można m.in. wywabić rozmaite plamy z tkanin, tapicerki, wykładzin, podłóg, a nawet glazury czy terakoty. Alergicy powinni po nie sięgnąć jako po zamiennik proszku do prania. Szare mydło pomoże też usunąć zabrudzenia na pędzlach malarskich czy przyborach do makijażu.

Co ciekawe, szare mydło może być także pomocne w pielęgnacji roślin – oprysk wykonany na bazie szarego mydła może skutecznie przepędzić z roślin doniczkowych nieproszonych gości, takich jak przędziorki, tarczniki, wełniaki czy mszyce.

Szare mydło: właściwości antybakteryjne

Jakie zalety ma szare mydło? Właściwości tego niepozornego kosmetyku wynikają z jego prostego, naturalnego składu. Szczególnie istotne w pielęgnacji skóry, zwłaszcza tej z tendencją do trądziku, są antybakteryjne właściwości szarego mydła. Choć producenci tego kosmetyku takiego określenia na opakowaniu nie umieszczają, to jednak warto wiedzieć, że pomaga ono w zwalczaniu wielu bakterii, atakujących naszą skórę.

Szare mydło skutecznie oczyszcza z wszelkich zanieczyszczeń i sprawdza się w codziennej pielęgnacji skóry, przy czym w przeciwieństwie do większości preparatów antybakteryjnych nie zawiera sztucznych składników wykazujących działanie kancerogenne. Antybakteryjne właściwości szarego mydła w połączeniu z jego delikatnym działaniem na skórę sprawiają, że warto po nie sięgnąć w procesie gojenia ran.

Szare mydło: jak stosować?

Gdy kupimy szare mydło, jak stosować ten kosmetyk, by w pełni wykorzystać jego właściwości? Najczęściej sięgamy po nie, by umyć dłonie, ciało i twarz. Dobrze jest jednak po jego użyciu zastosować balsam lub masło do ciała, by odżywić skórę i zapobiec jej ewentualnemu przesuszeniu. Jeśli stosujemy szare mydło do pielęgnacji cery trądzikowej, to warto wraz z nim sięgnąć po tonik oczyszczający, a na koniec nałożyć na skórę krem nawilżający.

Możemy zastosować szare mydło również w pielęgnacji cery tłustej, z alergiami czy zapaleniem atopowym – warto jednak sprawdzić, czy nie wywoła ono reakcji alergicznej. Szarym mydłem można także myć włosy i skórę głowy. Warto jednak na zakończenie włosy wypłukać wodą z sokiem z cytryny lub octem, co pozwoli na uniknięcie przesuszenia skóry głowy bądź problemów z rozczesywaniem. Szare mydło można stosować również do prania oraz wstępnego czyszczenia trudniejszych plam, ale także do mycia podłóg, brudnych ścian czy pozbycia się kurzu (wystarczy przetrzeć meble ściereczką nawilżoną szarym mydłem).

Szare mydło: działanie

Podsumowując: czym charakteryzuje się szare mydło? Działanie mydła potasowego można określić jako:

  • łagodnie oczyszczające – może być stosowane do oczyszczania każdego rodzaju skóry, ale także do utrzymania czystości w domu czy prania,
  • antybakteryjne i przeciwzapalne – dlatego szczególnie polecane jest osobom zmagającym się z trądzikiem,
  • normalizujące – wspomaga regulację wydzielania sebum.

Jest przy tym produktem naturalnym, przyjaznym nie tylko dla ludzkiej skóry, ale i dla środowiska. Naturalne składniki szarego mydła nie zanieczyszczają wód, a tym samym nie wywierają negatywnego wpływu na ekosystem.

Zobacz też: To idealne paznokcie dla dojrzałych kobiet na teraz. Doskonały manicure naprawdę istnieje

Więcej o: