Chaczapuri to zazwyczaj okrągły placek, nazywany czasami gruzińską pizzą, a to dzięki zawartości zapieczonego w cieście nadzienia serowego. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o chaczapuri.
Chaczapuri jest jednym z tradycyjnych dań kuchni kaukaskiej. Gruzini nie są zgodni co do tego, kiedy i przez kogo ta potrawa została wymyślona. Jedni uważają, że powstanie chaczapuri wiąże się ściśle z przedchrześcijańskimi wierzeniami Gruzinów: potrawa ta przypomina bowiem gruziński symbol narodowy, czyli słońce. Inni utrzymują, że twórcą chaczapuri był niejaki Chacza ze Swanetii i danie nazwane zostało na jego cześć. Nazwa jednakże z całą pewnością pochodzi od dwóch gruzińskich słów: chaczo – twaróg i puri – chleb. Chaczapuri dosłownie znaczy więc ''chleb z twarogiem''. Faktycznie, chaczapuri to placek zapiekany z serem, który w różnych regionach Gruzji występuje w różnych odmianach.
Chaczapuri adżarskie, nazywane też chaczapuri adżaruli, jest jedną z najpopularniejszych odmian tej potrawy. Przyjmuje formę łódki z drożdżowego ciasta, wewnątrz której znajdują się: ser, masło i jajko. Do przyrządzenia chaczapuri adżaruli potrzebne będą:
Mąkę należy przesiać do miski i wymieszać ją z rozdrobnionymi drożdżami, solą, cukrem i oliwą. Po dolaniu ciepłej wody wymieszać i wyrabiać ciasto. Uformować z niego kulę, przykryć ściereczką i odstawić na minimum godzinę, by wyrosło. Wyrośnięte ciasto podzielić na cztery kawałki, z każdego uformować w dłoniach kulę, na oprószonej mąką stolnicy ułożyć uformowane kule i przykryć jeszcze na pół godziny ściereczką (najlepiej umieścić stolnicę w ciepłym i nieprzewiewanym miejscu). Sery rozdrobnić, żółty zetrzeć na tarce. Każdą kulę ciasta rozwałkować tak, by otrzymać placek o grubości pół centymetra. Na placki wyłożyć tarty ser, podwinąć ciasto z dwóch stron zostawiając środek wolny, a brzegi zwinąć złączając je tak, by powstał kształt łódki. Do środka każdej łódki dodać rozdrobniony ser. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć surowe chaczapuri i przykryć bawełnianą ściereczką na kolejne 20 minut, by jeszcze wyrosły. Rozgrzać piekarnik do 220 stopni. Piec od 15 do 20 minut na środkowej półce (opcja góra/dół). Po tym czasie do każdego chaczapuri dodać jedno surowe jajko i ok. 10 gramów masła. Piec przez kolejne 5 minut, tak by białko się ścięło. Podawać udekorowane siekaną kolendrą, natką pietruszki bądź szczypiorkiem.
Gruzińskie chaczapuri najczęściej nadziewane jest serem, czasem mięsem. Jednak w regionie Raczy podaje się odmianę chaczapuri raczuli bądź lobiani, w której ser zastąpiony został czerwoną fasolą. Przygotowuje się je podobnie, jak inne rodzaje chaczapuri, na farsz potrzebne są:
Nim ciasto wyrośnie fasolę zagotować, odcedzić (pozostawić nieco wody), ubić tłuczkiem. Cebulę posiekać i podsmażyć, czosnek przecisnąć przez praskę, natkę bądź kolendrę posiekać. Wszystko dodać do fasoli i doprawić. Farsz dodawać do każdej ugniecionej kulki ciasta, zawijając ją tak, by nadzienie nie wydostało się na zewnątrz. Lekko rozwałkować, nadając kształt okrągłego placka. Piec w piekarniku nagrzanym do 200-220 stopni Celsjusza przez około 20 minut.
Jak sama nazwa wskazuje chaczapuri z serem, jest najczęściej spotykaną postacią tej gruzińskiej potrawy. Doskonałym przykładem jest tu chaczapuri imeretyńskie, czyli chaczapuri imeruli. Oprócz składników na ciasto trzeba przygotować 1 jajko i 500 gramów średnio słonego sera imeretyńskiego. Jeśli takowym nie dysponujemy, może to być np. 200 gramów sera typu feta i po 100 gramów mozzarelli, bryndzy i sera korycińskiego. W czasie gdy ciasto będzie rosło, ser rozdrobnić lub zetrzeć na tarce, wbić do niego surowe jajko i całość wymieszać do uzyskania konsystencji twarogu. Stolnicę posypać mąką, rozłożyć na niej 4 kulki uformowane z wyrośniętego ciasta, każdą lekko spłaszczyć ręką i posypać odrobiną mąki. Do każdej dodać farsz serowy i zawinąć ciasto z masą w środku tak, by nie wydostała się na zewnątrz. Ciasto delikatnie rozwałkować, by otrzymać okrągłe, niezbyt cienkie placki. W rozgrzanym do 200-220 stopni Celsjusza piekarniku piec około kwadransa, podawać gorące.
Wielbiciele potraw mięsnych chętnie spróbują chaczapuri z mięsem. Potrawa ta pochodzi z regionu Swanetii, a nazywana jest kubdari. Od chaczapuri imeruli różni ją jedynie farsz, do którego przygotowania potrzebne są:
Mięso wymieszać w dużej misce z przyprawami, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, poszatkowaną cebulę i posiekaną kolendrę, dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki na godzinę. Dalej postępować tak, jak w przypadku chaczapuri z serem, zwiększając czas pieczenia do około 25 minut.
Zobacz też: Suppli: sycąca przekąska pochodząca z kuchni rzymskiej. Aż prosi się o to, by przyrządzić ją w domu