Doświadczeni ogrodnicy robią to jesienią. Dzięki temu latem krzewy i drzewa uginają się od owoców

Chcąc cieszyć się pięknym ogrodem i smacznymi plonami, ogrodnicy muszą włożyć ogrom pracy w swoje rabatki. Już niedługo nadejdzie czas na przygotowanie roślin do okresu zimowego. Właściwie przeprowadzone nawożenie jesienne pozwoli cieszyć się bogatymi zbiorami w przyszłym sezonie. Zobacz, o czym warto pamiętać.

Druga połowa sierpnia dla jednych jest ostatnim sygnałem do wykorzystania wakacyjnych dni, a dla drugich oznaką, że zbliża się okres intensywnych prac ogrodowych. Działkowicze posiadający drzewa owocowe już niedługo powinni przystąpić do zabezpieczania roślin przed sezonem zimowym. Jednym z ważniejszych zabiegów jest jesienne nawożenie. Dzięki niemu, w przyszłym sezonie będziemy mogli mieć pewność, że gałęzie pokryją się plonami. Zobacz, kiedy należy zasilić system korzeniowy poszczególnych okazów.

Zobacz wideo Agnieszka Radwańska pokazała ogród

Kiedy nawozić na jesień? Przestrzeganie tego terminu pozwoli ci cieszyć się sporymi plonami w przyszłym sezonie

Koniec lata i początek jesieni dla ogrodników wiąże się ze sporą ilością pracy, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dzięki odpowiedniemu potraktowaniu rabatki i zadbaniu o rośliny możemy być spokojni o plony, na które będziemy wyczekiwać późną wiosną. Najlepszą porą do zastosowania nawozu pod drzewa owocowe jest druga połowa września, ewentualnie początek października. Kiedy zakończy się okres wegetacyjny i liście zdążą opaść z drzew, niezwłocznie należy podjąć się odżywiania gleby. Ważne jest, aby zadbać o to przed nadejściem pierwszych przymrozków, które mogą stanąć na przeszkodzie w prawidłowo przeprowadzonej kuracji roślin. Oprócz terminu istotna jest również forma nawożenia. Zobacz, jakich produktów użyć, aby wzmocnić korzenie drzew owocowych i zapewnić sobie obfite plony w następnych sezonach.

Nawozy jesienne do ogrodu pod drzewa owocowe. Istnieje kilka możliwości

Zanim zdecydujemy się na jesienne nawożenie, pamiętajmy, że tego rodzaju zabieg nie jest wskazany w przypadku gleb lekkich oraz terenów pochyłych. W tych dwóch przypadkach wykonana przez nas praca nie przyniosłaby żadnych skutków, ponieważ struktura ziemi nie pozwoliłaby na właściwe wchłonięcie się składników mineralnych. Niemniej jednak odżywczy roztwór z pewnością docenią:

  • drzewka owocowe - jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia
  • krzewy - maliny, agrestu, porzeczki, borówki
  • rośliny jagodowe - truskawki, jeżyny, borówka amerykańska

Aby je uszczęśliwić, zanim nadejdą przymrozki, warto zastosować następujące produkty:

  • obornik lub kompost - niezawodne źródło mikroelementów sprawdza się doskonale zarówno jesienią jak i wiosną
  • oprysk z mocznikiem- wzmocni i ochroni roślinę przed chorobami, dodatkowo przyśpieszając rozkład liści

Istotne jest, aby nawozy, z których będziemy korzystać, zawierały spore ilości potasu wspierającego prawidłowy wzrost, oraz boru umacniającego kondycję systemu korzeniowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: