Wytłaczanka, wytłoczka, karton - określeń na opakowania, w których kupujemy jajka jest co najmniej kilka. Można je znaleźć w praktycznie każdym domu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, w jaki sposób powinno się je wyrzucać. To, do jakiego pojemnika należy je wrzucić wytłaczankę, zależy od jednego głównego czynnika.
Wytłoczki do jajek produkowane są z różnych materiałów, głównie z kartonu, plastiku lub styropianu. Najczęściej spotykane są tekturowe opakowania, które powstają z makulatury. Proces ich produkcji polega na zmieleniu zużytego papieru, a następnie formowaniu go w specjalne kształty, które zabezpieczają jajka podczas transportu.
Alternatywnym materiałem jest styropian, z którego także produkowane są niektóre wytłoczki. Opakowania z tego materiału są lekkie i dobrze chronią produkty, ale ich utylizacja jest trudniejsza ze względu na długi czas rozkładu i ograniczone możliwości recyklingu. Niekiedy także można znaleźć jajka w plastikowych opakowaniach.
Odpowiednie wyrzucenie wytłoczek po jajkach zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Kartonowe wytłoczki powinny trafiać do niebieskich pojemników przeznaczonych na papier. Ważne jest jednak, aby były one czyste - w przypadku zabrudzeń, np. resztkami jajka, należy je wrzucić do odpadów zmieszanych, ponieważ zanieczyszczony papier nie nadaje się do recyklingu.
Wytłoczki plastikowe lub styropianowe, jeśli nie mają żadnych zabrudzeń, należy wyrzucać do żółtych pojemników na odpady z tworzyw sztucznych i metali. Jeśli natomiast znajdują się na nich pozostałości jajek, również powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.
Kartony po jajkach można ponownie wykorzystać, ale jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Jeśli wytłoczki są czyste, mogą być wielokrotnie wykorzystane do przechowywania jajek, chociaż warto zachować ostrożność, gdyż kartony, które miały kontakt z żywnością, mogą być źródłem bakterii (m.in. salmonella). W związku z tym producenci i specjaliści od bezpieczeństwa żywności zazwyczaj odradzają ponowne używanie kartonów do jajek, które miały kontakt z surowymi produktami.
Niektórzy wykorzystują opakowania po jajkach w kreatywny sposób, np. jako organizery na drobne przedmioty, pojemniki do wysiewu roślin lub materiały do recyklingu. Ciekawym pomysłem jest także użycie wytłaczanek w ogrodzie jako biodegradowalnych doniczek do sadzonek. Można wypełnić je ziemią, posiać nasiona, a po wyrośnięciu roślin całość przesadzić do ziemi, gdzie karton ulegnie naturalnemu rozkładowi.