Grudnik to roślina znana również jako szlumbergera, zygokaktus albo kaktus bożonarodzeniowy. Wyróżnia się tym, że kwitnie zimą, co w dużym stopniu przekłada się na jego wspomnianą popularność. Naturalne procesy warto jednak wspomóc, a jeśli efekty chcemy zobaczyć na święta, to teraz jest najlepszy moment, by podjąć odpowiednie kroki. Co ważne, wystarczą nam do tego obierki popularnego warzywa.
Domowe nawozy do roślin często wykorzystują produkty, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. W przypadku grudnika jest to cebula, która stanowi dodatek do wielu potraw. Aby przygotowywać odżywkę z cebuli, wystarczy umieścić jej łupiny w słoiku, zalać litrem ciepłej (ale nie gorącej!) wody, a następnie szczelnie zakręcić nakrętkę. Tak przygotowany słoik odstawiamy na dobę w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie otrzymany roztwór należy jeszcze przelać przez gazę lub pieluchę tetrową, po tym jest on gotowy do stosowania. Nawóz z cebuli poleca się wykorzystywać do podlewania grudnika raz w tygodniu.
Cebulowa odżywka jest bogata w wiele cennych składników, takich jak żelazo, potas, magnez, mangan, miedź czy fosfor oraz witaminy B, E i C. Dzięki temu kaktus bożonarodzeniowy uodparnia się na choroby i wzmacnia się jego system korzeniowy. Ponadto zarówno liście, jak i kwiaty rośliny nabierają bardziej intensywnych kolorów. Efekty omawianego nawozu są zauważalne po dwóch do trzech tygodniach, więc nie powinniśmy zwlekać z jego przygotowaniem. Warto też wykorzystać tę okazję, by przytoczyć inne skuteczne metody odżywienia grudnika.
W poprzednim artykule omawialiśmy nawóz ze skórek banana, którym możemy zacząć przygotowywać grudnika do kwitnięcia już od sierpnia. Nasze opcje nie kończą się jednak na warzywach i owocach. Bardzo dobre rezultaty daje również węgiel aktywny, który powinniśmy bez problemu dostać w każdej aptece. Tę odżywkę możemy stosować na dwa sposoby. Pierwszy to rozgniecenie tabletki na drobny proszek, np. przy użyciu łyżeczki. Powstały w ten sposób proszek należy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby w doniczce grudnika, a następnie podlać roślinę wodą. Drugi sposób polega na wcześniejszym rozpuszczeniu tabletki węgla aktywnego w połowie litra przegotowanej, odstanej wody. Niezależnie od wybranej metody, "zasilacz" z węgla stosujemy raz na 3-4 tygodnie. Jeśli dopiero planujesz uprawę grudnika, to w poprzednim tekście skupiliśmy się na podstawach pielęgnacji tej rośliny.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.