Już od sierpnia podlewam tym nawozem grudnik. Na Boże Narodzenie roślina zawsze ugina się od kwiatów

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł na Boże Narodzenie? Roślina ta coraz częściej zdobi polskie domu w okresie świątecznym. Jeśli jednak chcemy, aby zaprezentowała się wówczas w swojej najlepszej odsłonie, musimy zadbać o jej pielęgnację już teraz. Na szczęście kluczowy zabieg jest bardzo prosty do wykonania.

Choć w kalendarzach mamy dopiero sierpień, to niektórzy już myślą o Bożym Narodzeniu. Część osób stwierdzi oczywiście, że to zdecydowanie za wcześnie. Jeśli jednak w naszym domu rośnie grudnik, to takie wybieganie w przyszłość jest wręcz wskazane. Dzięki temu nasza roślina będzie stanowić piękną ozdobę w tym wyjątkowym czasie pod koniec grudnia.

Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!

Grudnik: kwiat z konkretnymi wymaganiami. Czym zasilić grudnika, aby pięknie zakwitł?

Grudnik, znany również jako szlumbergera lub bożonarodzeniowy kaktus, naturalnie rośnie w tropikalnych lasach Brazylii. Występuje w różnych odmianach i kolorach, najczęściej w odcieniach różu, czerwieni i fioletu. Jego kwiaty są dzwonkowate i luźno opadają, tworząc efekt girlandy. Na jego popularność w naszym klimacie wpływa fakt, że grudnik kwitnie, gdy w Polsce trwa zima. Najpierw musimy jednak zapewnić mu ku temu odpowiednie warunki.

Kwitnienie grudnika zależy od odpowiedniej temperatury, długości dnia, wilgotności powietrza oraz właściwego nawożenia. Rośliny te preferują temperaturę w zakresie 15-21 stopni Celsjusza i rozproszone światło. Jednocześnie potrzebują krótszych dni, więc najlepiej ograniczać użycie sztucznego światła po zmroku w pomieszczeniu, gdzie trzymamy nasz bożonarodzeniowy kaktus. W kwestii nawożenia natomiast możemy zacząć działać już w sierpniu i wrześniu. Potrzebny jest nam do tego popularny owoc, a właściwie jego część.

Jaki nawóz do grudnika? Wykorzystaj resztki po zjedzeniu popularnego owocu

Sprawdzony sposób na odżywienie grudnika to nawóz ze skórek bananów. Dostarczy on roślinie cennych składników odżywczych, a szczególnie dużą rolę dla kwitnięcia odegrają fosfor i potas. Ponadto szlumbergera będzie wzmocniona, a także bardziej odporna na choroby oraz stresy środowiskowe. Jak zatem zabrać się do przygotowania takiej odżywki?

Skórki bananów można zakopać bezpośrednio w ziemi, ale wiele osób decyduje się na stosowanie ekstraktu wodnego, który jest łatwo przyswajalny przez rośliny. Aby go przygotować, wystarczy pokroić skórki na mniejsze kawałki i zalać je ciepłą wodą. Najlepiej użyć przy tym słoika, który następnie szczelnie zamkniemy. Wybrane naczynie z zawartością odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce co najmniej na jedną dobę. Po tym czasie odcedzamy skórki, a przed podlewaniem grudnika należy jeszcze rozcieńczyć otrzymany roztwór z wodą w proporcjach 1:1. Takie nawożenie stosujemy raz na trzy tygodnie aż do zakończenia okresu kwitnienia. Warto zaznaczyć, że nawóz ze skórek bananów sprawdzi się też do innych roślin kwitnących. Jeśli chcielibyśmy wypróbować inny nawóz do grudnika, w poprzednim artykule przybliżaliśmy zalety odżywki z cebuli.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Więcej o: