Pierwsze nazwiska w Polsce pojawiły się około XIV wieku i początkowo nosiła je tylko szlachta. Z czasem zwyczaj ten zaczął obejmować pozostałe grupy społeczne. Zjawisko to jest obiektem zainteresowania wielu naukowców, w tym językoznawców, onomastów, historyków, genealogów i socjologów. Jednym z rezultatów tej fascynacji jest Internetowy słownik nazwisk w Polsce (ISNP).
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Internetowy słownik nazwisk w Polsce to baza danych zawierająca obecnie około 30 tys. nazwisk. Główne prace nad ISNP trwały w latach 2014-2021. Wykorzystano przy tym zarówno źródła drukowane, jak i internetowe, a podstawą badań były aktualne dane dotyczące nazwisk używanych obecnie w Polsce otrzymane nieodpłatnie z Działu Ewidencji Ludności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Każde hasło zostało omówione w ujęciu historycznym oraz współczesnym.
Aby skorzystać ze słownika, wystarczy wejść na stronę nazwiska.ijp.pan.pl i w białym polu z trzema kropkami wpisać interesujące nas nazwisko. Możliwe jest również wyszukiwanie określonych kombinacji liter, np. "Bra-" czy "-dzki". Poza wspomnianym już omówieniem nazwisk wyniki pokażą nam również, ile osób w naszym kraju nosi dane nazwisko. Co ważne, prace nad słownikiem i wciąż trwają i baza jest uzupełniana o nowe, mniej popularne pozycje. Od 2022 słownik znajduje się pod stałą opieką merytoryczną w IJP PAN w Krakowie. Korzystanie z narzędzia jest też całkowicie bezpłatne.
Badanie genealogicznej historii swojej rodziny staje się coraz powszechniejszą praktyką. W czasach, gdy wiele osób migruje, zrozumienie pochodzenia swojego nazwiska może być okazją odkrycia swoich korzeni. Niewykluczone, że ta potrzeba poznania wynika także z poczucia osamotnienia powstałego w wyniku osłabienia więzi rodzinnych we współczesnym świecie. Czynniki te mieli na uwadze również twórcy ISNP.
[ISNP] posiada charakter naukowy i popularyzatorski (…) Powinien on pomóc w dalszych badaniach naukowych antroponomastycznych, jak i w realizacji prywatnych celów, np. w poszukiwaniach genealogicznych
- czytamy na stronie dedykowanej narzędziu.
Te artykuły mogą cię też zainteresować:
- Oto najkrótsze nazwiska w Polsce
- Takie pytanie dostał 9-latek od zakonnicy
- Mikołajki mają nowego mieszkańca. Burmistrz ostrzega