Najpopularniejsze imiona 2022 to powrót do tradycji. Niektóre wybory rodziców zaskakują

Co roku można wyróżnić kilka imion, które są szczególnie popularne wśród dzieci. Jeszcze niedawno rodzice wybierali oryginalne, zagraniczne imiona dla swoich pociech, jednak ten trend spada. Najpopularniejsze imiona 2022 zapowiadają powrót do tradycji.

Młodzi rodzice często stają na głowie, by wymyślić dla swojego dziecka oryginalne imię. Jakiś czas temu bardzo popularne były imiona zagraniczne, takie jak Jessica, Vanessa czy Angelika dla dziewczynki lub Brian i Luca dla chłopca. Dziś rodzice odchodzą od tego trendu i wracają do korzeni. Jak wynika z danych udostępnionych przez portal gov, najpopularniejsze imiona 2022 były związane z polską tradycją i historią.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpopularniejsze imiona 2022. Tych dziewczynek jest w Polsce najwięcej

Według danych najczęściej nadawane imię żeńskie w zeszłym roku to Zofia. Jeszcze kilka lat temu małych Zoś było bardzo niewiele, a w 2022 roku nazwano tak aż 5714 dziewczynek. Na drugim miejscu plasuje się Zuzanna. Takie imię nosi aż 5558 dziewczynek urodzonych w zeszłym roku. Podium zamyka Hanna z wynikiem 5261. Najprawdopodobniej w 2023 te imiona również będą w czołówce. W rankingu znajdują się również imiona, które od lat są najczęściej spotykane, m.in. Julia i Maja. Można również zauważyć, że spada popularność imion zagranicznych. W zeszłym roku w Polsce urodziło się kilka Adel, Celine, Harper, Penelope i Chanel.

Najpopularniejsze imiona w Polsce dla chłopców. Jak nazwano dzieci w zeszłym roku?

Najczęściej pojawiającym się w urzędzie imieniem dla chłopca był w zeszłym roku Antoni. To od lat bardzo popularne imię, a w zeszłym roku urodziło się aż 6670 małych Antków. Na drugim miejscu jest Jan. Tym tradycyjnym, polskim imieniem nazwano 6341 dzieci. Następnie dużą popularnością może cieszyć się imię Aleksander, które też od dawna znajduje się w czołówce. Takie imię nadano 6201 razy. Podobnie często od dawna pojawia się Franciszek, Nikodem i Jakub. Kilkoro dzieci nazwano dość oryginalnie, nadając im imię Brian, Lionel i Harry. Choć zagraniczne imiona są bardzo popularne, należy pamiętać, że nie wszystkie urzędy wyrażają na nie zgodę bez odpowiedniego uzasadnienia.

Może Cię też zainteresować:
- Te prezenty na bierzmowanie będą najlepsze. Tradycyjne i dojrzałe upominki, które dadzą radość
- Te atrakcje z pewnością przypadną dzieciom do gustu. Dzięki temu nie będą się nudzić na weselu
- Piętrowy tort na komunię zamiast sałatek i ciastek. Takie rarytasy królują na rodzinnych obiadach w 2023

Więcej o:
Copyright © Agora SA