Pokazał, co żyje w polskich jeziorach. Widzowie są przerażeni. "Wolałam nie wiedzieć z czym pływam"

Jezioro kojarzy nam się z dziką przyrodą, małymi rybkami i pięknymi łabędziami powoli sunącymi po tafli. To jednak nie wszystko. Mało kto wie, co jeszcze żyje w polskich wodach. Niestety, o tych owadach możesz woleć nie wiedzieć.

Ładna pogoda i wysokie temperatury zachęcają Polaków do spędzenia czasu nad wodą. Wiele osób wyjeżdża w weekendy za miasto w poszukiwaniu kąpielisk, na których nie będzie tłumów. Zwykle takie miejsca nie są strzeżone ani przystosowane do pływania, dlatego nikt nie oczyszcza ich z żyjących tam stworzeń. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, co można spotkać w jeziorze, dlatego z pomocą rusza pewien TikToker. Mężczyzna pokazał, jakie małe stworzenia pływają z nami w jeziorze, czym przeraził swoich widzów.

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co pływa w jeziorze? Tych stworzeń nie chcesz spotkać

Arkadiusz Jakubiak prowadzi edukacyjne konto na TikToku, gdzie zaznajamia swoich widzów z kulturą Hiszpanii, technikami fitness i ciekawostkami przyrodniczymi. Mężczyzna zapuszcza się w odludnione miejsca i pokazuje, jakie stworzenia można tam spotkać. Duże poruszenie wywołał film, na którym przedstawił mieszkańców jezior. Nie są tylko kaczki i ryby. Zapominamy, że w wodach żyją również owady i stworzenia, o których nigdy nie słyszeliśmy. Co najważniejsze — wcale nie są urocze. Należą do nich m.in. ważki i kijanki, jednak nie to przeraziło widzów. Gdy zobaczyli, jak wygląda topielica, wiele osób żałowało, że trafiło na ten film.

Topielica przeraziła widzów. Czym jest ten małourokliwy owad?

Topielice zamieszkują zbiorniki wody stojącej o bogatej roślinności. Zwykle można je spotkać właśnie w jeziorach. Teoretycznie są niewielkie — ich długość wynosi nieco ponad 30 mm — jednak posiadają również rurkę oddechową, która dodaje im nawet 40 mm. Topielice mają brunatne ubarwienie, przez co łatwo pomylić je z mokrym patykiem. TikToker przyznaje, że jest to jeden z najbardziej drapieżnych pluskwiaków w Polsce. Pod filmem posypały się komentarze od przerażonych widzów, którzy nie zdawali sobie sprawy z istnienia takiego owada.

Mój lęk przed jeziorami dostał lęku przed topielicą
Chciałabym zapomnieć, że istnieje coś takiego jak topielica
Wolałam nie wiedzieć z czym pływam w wakacje

- pisali obserwatorzy Arkadiusza Jakubiaka.

Może Cię też zainteresować:
To może cię ugryźć w maju. Te owady i pajęczaki są już aktywne. Czyhają na ciebie nie tylko w lasach
Przypadkiem uchroniła się przed kleszczem. Rezygnacja z tej czynności niemal uratowała jej życie
- Do nich lepiej nie podchodź. Trujące substancje w tych roślinach mogą przenikać nawet przez skórę

Więcej o: