Pupil doskonale wie, kiedy wrócisz do domu. Ten jeden zmysł tu odgrywa kluczową rolę

Z całą pewnością psy nie znają się na zegarku. Mimo wszystko doskonale zdają sobie sprawę z tego, kiedy domownik wraca do domu, czy też kiedy znów zobaczą pełną miskę jedzenia. Ciężko ocenić jest, jak odnajdują się w czasie, choć wiadomo, że zupełnie inaczej postrzegają upływające chwile. Jest jednak jeden zmysł, który im pomaga.

Często mamy wrażenie, że nasze psy doskonale wiedzą, kiedy wrócimy do domu. W historii psów znajduje się wiele takich, które doskonale wiedziały, kiedy pojawić się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze. Hachiko, był jednym z tych psów, który wiedział kiedy wyjść z posesji, by zdążyć na pociąg, z którego wysiadał jego właściciel. Czynność tą wykonywał nawet po jego śmierci, z nadzieją, że właściciel się może  tam pojawi. 

Zobacz wideo 46-latka trzymała zaniedbane psy w zimnym, przpełnionym odchodami kojcu. Została zatrzymana

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Psy wiedzą, która jest godzina? W Szwecji przeprowadzono badania

Dwójka naukowców ze Szwecji, do swojego badania poddała obserwacji 12 psów, oraz ich opiekunów. Badanie miało na celu sprawdzić, w jaki sposób zwierzęta będą reagować na coraz dłuższą nieobecność właścicieli w domu. Ich zachowania były nagrywane za pomocą kamer. Badania te wykazały, że zwierzęta są wyczuć czy rozłąka była krótka, czy długa. Pupile znacznie bardziej cieszyły się po dwóch godzinach nieobecności właściciela, niż po pół godziny. Różnic w zachowaniu nie zauważono w przypadku dwóch godzin oraz czterech. 
Według wielu opiekunów, ich psy doskonale wiedzą, kiedy domownicy wrócą do domu. Z opowiadań wynika, że wiele psów na 20 minut przed powrotem np. dzieci ze szkoły usadawiają się w tym samym miejscu pod drzwiami, lub na parapecie oczekując na ich powrót do domu. Nadal jednak jest zbyt mało badań, które mogłyby odpowiedzieć, skąd psy wyczuwają upływ czasu. Powstało jednak kilka teorii w tym temacie. 

W jaki sposób psy wyczuwają godzinę? Jest wiele teorii na ten temat 

Według psycholożki Aleksandry Horowitz pies identyfikuje czas poprzez węch. Według niej, świetnych węch pozwala im wyczuć obecność i nieobecność, oraz rozpoznać intensywność zapachów. Psy potrafią ocenić "świeżość" danych zapachów, dzięki czemu wiedzą kiedy coś miało miejsce, lub też są w stanie rozpoznać, za ile się coś wydarzy. Według tej teorii, w chwili wyjścia opiekuna z domu, psiak wyczuwa jego świeży zapach wypełniający dom. Wraz z upływem czasu zapach ten powoli słabnie. Wszystko na pewno ściśle powiązane jest ze ściśle określonym grafikiem, który nadaje człowiek. Na podstawie danego grafiku pies jest w stanie przewidywać oraz wyczuwać upływający czas. 

Może Ci się też spodobać: 
- Niecodzienny widok na plaży w gdańskim Brzeźnie. Zwierzę bawiło się frisbee. "Bo to dzika plaża była"
- Ogromny sukces poznańskiego zoo. Wyróżniono je prestiżowym, europejskim odznaczeniem
- Szczątki psów znalezione na wykopaliskach. Prehistoryczne pupile wyglądały zupełnie inaczej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.