Policja znowu ostrzega przed oszustami. Na telefony rodziców przychodzi wiadomość z próbą wyłudzenia

Na policji w Ostrołęce zgłoszono nową formę oszustwa. Tym razem wyłudzacze obrali sobie za cel inną grupę i żerują na ich empatii. Funkcjonariusze przestrzegają, by nie klikać w podany link. Niejedna osoba mogłaby się nabrać na tę poruszającą wiadomość.

Oszuści wirtualni nie znają granic, Wciąż pojawiają się coraz nowsze pomysły na oszukanie niczego nieświadomych użytkowników internetu i telefonów komórkowych. O ile wszyscy słyszeli już o próbie wyłudzenia pieniędzy "na wnuczka", "na policjanta" czy przez fałszywe linki do banku, tak teraz pojawiła się zupełnie nowa forma. Policja z Ostrołęki przestrzegam, by nie dać się nabrać. Ta wiadomość może zmylić niejednego.

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowa próba wyłudzenia przez telefon. Oszuści grają na emocjach

Tym razem oszuści nie obrali sobie za cel seniorów, a rodziców. Wysyłają wiadomość SMS o poruszającej treści, którą z pewnością przejąłby się każdy rodzic.

Hej Mamo to moj nowy numer zapisz go. Rozbil mi sie telefon i moja karta sim z numerem nie dziala. Napisz do mnie na WhatsApp

- można przeczytać w wiadomości. Taka treść nie byłaby podejrzana, gdyby nie to, że na koniec wyświetla się link rzekomo prowadzący do aplikacji, przez którą wyłudzacz chce się skontaktować. Zdjęcie esemesa zostało opublikowane przez Komendę Miejską Policji w Ostrołęce na ich oficjalnej stronie i na Facebooku. Funkcjonariusze przestrzegają, by nie klikać w nadesłany link.

Nie klikaj w podany link. Jak chronić się przed oszustwem?

To kolejna próba wyłudzenia, których ostatnio jest coraz więcej. To bardzo ważne, by nie klikać w podany w wiadomość link. Nie przekieruje nas do aplikacji WhatsApp, tylko narazi na włamanie do banku lub kradzież danych osobowych. Należy pamiętać, by nie klikać w żadne linki nadesłane przez nieznane numery podające się za bank lub bliskich, ani w podejrzanych wiadomościach mailowych. Jeśli padniesz ofiarą wyłudzenia, to konieczne zgłoś się na najbliższy komisariat policji. W tej sytuacji warto również zablokować karty płatnicze i włączyć w telefonie "tryb samolotowy" by uniemożliwić oszustwom kontakt wirusa z serwerem. Ostrzeż swoich bliskich, ponieważ mogą otrzymać od ciebie kolejne podejrzane linki nadesłane przez hakerów.

Może Cię też zainteresować:
To już oficjalne. Współdzielenie konta na Netflixie będzie płatne. Użytkownicy dostają wiadomości
Możesz to zrobić tylko raz na 60 dni. O tej istotnej blokadzie na Facebooku mało kto wie
- Ta agencja oferuje fortunę za oglądanie TikToka. Wystarczy przewijać aplikację przez 10 godzin

Więcej o: