Jest nie tylko w lasach. Straż miejska ostrzega przed jadowitym gadem, który czyha na nas w ogrodach

Straż miejsca ostrzega przed niebezpiecznymi gadami. W poście na Facebooku informują o kolejnym już zgłoszeniu dotyczącym jadowitego węża znalezionego w przydomowym ogrodzie. Sprawdź, w jaki sposób uchronić swoje podwórko przed tymi gadami oraz co robić, kiedy zwierzę znajdzie się na naszej posesji.

Od kilku tygodni leśnicy ostrzegają, aby podczas spacerów w lesie zachować ostrożność i patrzeć pod nogi, ponieważ możemy natknąć się tam na żmiję zygzakowatą. Tym razem jednak informacja o żmijach została opublikowana przez straż miejską. Okazuje się, że aby spotkać tego gada wcale nie musimy opuszczać naszego ogródka. 

Zobacz wideo Urlop na świeżym powietrzu? Uważaj na żmije

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Żmije można spotkać nie tylko na leśnej ściółce. Straż miejska ostrzega przed jadowitym gadem

Straż miejska gminy Boguszów-Gorce znajdującej się w powiecie wałbrzyskim na Dolnym Śląsku na swoim facebookowym profilu wydała ostrzeżenie. Władze postanowiły zaapelować po tym jak po raz kolejny w tym sezonie zostały wezwane do interwencji w celu odłowienia jadowitego gada. Historia, którą opisuje straż miejska, miała miejsce 22 maja. Była to już kolejna tej wiosny interwencja na tej samej ulicy w tej samej sprawie. Bowiem mieszkańcu ulicy Szkolnej dzwonią do nich w sprawie odłowienia żmii. Tym razem zauważyli gada, kiedy ten wygrzewał się na słońcu w ich ogródku. Odłowiony gad został wypuszczony na wolność po przetransportowaniu go do kompleksu leśnego. W poście straż miejska przypomina, że żmija zygzakowata znajduje się w Polsce pod ścisłą ochroną. Dodatkowo na swoim profilu udostępnili numery telefonów, pod które należy zadzwonić w przypadku spotkania z tym jadowitym stworzeniem.

Jak uchronić swój ogród przed żmijami? To bardzo proste, wystarczą dwie rzeczy

Strona gov.pl podpowiada, co powinniśmy zrobić jeśli napotkamy w swoim ogródku żmiję zygzakowatą. Według zaleceń należy zachować spokój oraz bezpieczny dystans od gada. Wąż powinien w tym momencie sam się od nas oddalić, ponieważ żmije są gatunkiem dość skrytym i płochliwym. Z reguły unikają kontaktu z człowiekiem, a atakują wyłącznie w momencie, kiedy są do tego zmuszone. Choć jad tej żmii nie jest zabójczy, może powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Jak donosi rządowy portal, żmije można spotkać na wszelkiego typu terenach otwartych takich jak: łąki, pola uprawne czy obrzeża lasów. W okolicy człowieka można ją napotkać wyłącznie w miejscach o wysokiej trawie oraz takich, gdzie wąż łatwo może znaleźć kryjówkę, jak na przykład: sterty kamieni czy składowiska drewna. Jeśli chcemy uniknąć spotkania tego gada w naszych przydomowych ogródkach, powinniśmy utrzymywać w nich porządek i pilnować, aby trawa była regularnie koszona

Więcej o:
Copyright © Agora SA