Każdego roku świętujemy Dzień Dziecka, ale w sumie nie wiemy dlaczego. Ten zwyczaj ma bogatą historię

Wielkimi krokami zbliżają się obchody Dnia Dziecka w Polsce. 1 czerwca dzieciaki będą mogły świętować poprzez gry, zabawy i upominki. Nie każdy wie jednak, jaka jest historia tego zwyczaju i skąd się wziął. Nie jest on tak stary, jak niektórym może się wydawać.

Dzień dziecka w Polsce obchodzony jest od stosunkowo niedawna. Zwyczaj pojawił się w kulturze naszego kraju zaledwie 70 lat temu. Wszystko zaczęło się od wydarzenia, które miało miejsce w Genewie w 1925 roku. Wówczas odbyła się tam Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci.

Zobacz wideo Jak może wyglądać dzień dziecka, w którym nie ma czasu na nudę, telefon i granie na konsoli? Jak reagują na dzieci w depresji rodzice? Rozmowa z Marcinem Łokciewiczem, Pauliną Dudek i Pauliną Dąbrowską

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dzień Dziecka - skad wzięło się to "święto"? Obchody zwyczaju na świecie

Dzień Dziecka oficjalnie trafił do kalendarzy w 1954 roku, gdy na międzynarodowym forum wystosowany został apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na Ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie możliwości rozwoju i bezpieczeństwa każdemu dziecku na świecie. W tym samym roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła Deklarację Praw Dziecka, która pomogła rozpowszechnić wzniosłe ideały dotyczące życia i przyszłości dzieci. Wszystko to zostało zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie miało miejsce dokładnie 20 listopada, co sprawiło, że duża część krajów właśnie tego dnia obchodzi święto wszystkich dzieci -  według pomysłodawców jednak każdy kraj powinien ustanowić własne daty. Zwyczaj spotkał się z wielkim entuzjazmem i w kolejnych latach obchodzony był praktycznie na każdej części kuli ziemskiej. Na samym początku obdarowywano pociechy prezentami i drobnymi upominkami, z czasem dzień zaczął być świętem całej rodziny, a niektóre państwa nawet ustanowiły go wolnym od pracy.

Historia Dnia Dziecka w Polsce. Dużo zmieniło się przez lata

W Polsce historie Dnia Dziecka możemy prześledzić od 1929 roku. Wtedy to święto miało więcej do czynienia z Kościołem Katolickim. Rankiem, przed szkołą dzieci i rodzicem razem uczęszczali na msze, by wspólnie później udać się do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia oraz zabawne, luźne lekcje, na które uczęszczali rodzice. Aż do 1952 roku obchodzony był on obchodzony nieoficjalnie we wrześniu. Dopiero później tę datę przeniesiono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego Polska w tym roku była częścią. Teraz polskie dzieci w dniu swojego święta otrzymują prezenty takie jak upominki i słodycze, a ich obowiązki zazwyczaj są wstrzymane na ten jeden specjalny dzień. W szkołach lekcje są zazwyczaj luźniejsze i organizowane są gry, zabawy czy wycieczki do kina

Więcej o:
Copyright © Agora SA