Znalazła na plaży coś dziwnego. Niechcący wyrzuciła sensację archeologiczną sprzed 10 tys. lat

Pewna Amerykanka nie przypuszczała, że podczas zwykłego spaceru po plaży znajdzie archeologiczny skarb. Przedmiot miał tysiące lat i był ważny dla specjalistów z paleontologii. Nieświadoma turystka wyrzuciła znalezisko.

Z plaży zwykle przywozimy pamiątki w postaci muszli, bursztynów czy nietypowych kamieni. Warto przyglądać się rzeczom wyrzuconym przez fale, ponieważ coś, co z początku wydawało się zwykłym kamieniem, może okazać się cenną skamieliną sprzed wieków. Takie znalezisko wpadło w ręce pewnej Amerykanki, która nie zdawała sobie sprawy z tego, jak ważny dla archeologów przedmiot znalazła.

Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Turystka znalazła na plaży dziwny przedmiot. Zrobiła zdjęcie i wyrzuciła go

Pewna mieszkanka USA spędzała urlop na środkowym wybrzeżu Kalifornii, w hrabstwie Santa Cruz. W piątek 26 maja spacerowała po plaży w Rio del Mar, gdy nagle zauważyła wystający z piasku przedmiot o dość niespotykanym kształcie. Był czarnobrązowy, podłużny i masywny. Zaciekawiona kobieta zrobiła zdjęcie, po czym wyrzuciła znalezisko myśląc, że jest ono bezużyteczne. Mimo to zdjęcie dziwnego obiektu zamieściła w mediach społecznościowych. Nie spodziewała się tego, że jej post dotrze do specjalistów i archeologów. Wśród komentarzy znalazły się wiadomość od  doradcy ds. zbiorów paleontologicznych z Muzeum Historii Naturalnej w Santa Cruz.

To ząb trzonowy mastodonta, niezwykle ważne znalezisko. Zadzwoń do mnie, kiedy będziesz miała możliwość

- napisał Wayne Thompson.

To przełomowe odkrycie. Ząb trafił pod oko specjalistów

Gdy turystka zorientowała się, jak ważną rzecz sfotografowała, próbowała odnaleźć porzucony przedmiot. Niestety bezskutecznie. Sprawa została nagłośniona w mediach społecznościowych i ruszyły poszukiwania zęba mastodonta. Na całe szczęście nie trwały one długo. Tego samego dnia, gdy turystka porzuciła ząb, znalazł go inny spacerowicz i zabrał do domu. 30 maja w serwisie informacyjnym dowiedział się, że to, co znalazł na plaży, jest poszukiwane przez specjalistów. Mężczyzna skontaktował się z badaczami i w ten sposób ząb mastodonta trafił do Muzeum Historii Naturalnej w Santa Cruz. Zakończenie badań jest planowane na jesień i to wtedy znalezisko trafi na stałą ekspozycję, obok czaszki mastodonta, znalezionej przez pewnego chłopca w 1980 roku. Mastodonty były sporych rozmiarów zwierzętami przypominającymi słonie z szablami. Wyginęły około 10 tys. lat temu. Zdaniem ekspertów znaleziony trzonowiec należał do jednego z pięciu znanych gatunków - Mammut pacificus.

Może Cię też zainteresować:
Zamroziła swoją kotkę po jej śmierci. Właścicielka pupila: Wierzę, że to naprawdę pomoże mi w żałobie
Weszli do domu zmarłej prababci. Podczas robienia porządków, ich oczom ukazała się jaskinia skarbów
- Ministerstwo Cyfryzacji pomoże ci sprawdzić, czy wyciekły twoje dane. Wystarczy wejść na tę stronę

Więcej o:
Copyright © Agora SA