Oto najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Sprawdź, czy znalazłeś się na liście top of the top

Typowy mieszkaniec w Polsce to podręcznikowo Nowak albo Kowalski, prawda? Przyjęło się, że te właśnie nazwiska od lat należą do najpopularniejszych. Warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno nadal wiodą swój prym? Teraz możemy to sprawdzić.

Nazwisko to nic innego, jak nazwa rodziny, do której należymy. Dzięki niemu możemy także identyfikować się i poznawać historię swoich przodków. Jakie nazwiska należą do najpopularniejszych w Polsce? Okazuje się, że spadek liczby ludności w ostatnich latach zmienił odrobinę ranking - jak wygląda on dziś? Sprawdź, na którym miejscu znajduje się twoja godność.  

Zobacz wideo Takie rzeczy tylko w Serbii (i Polsce). Serbowie protestują i żądają rezygnacji Prezydenta

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Tych osób jest najwięcej

Na nasze nazwisko nie mamy zbyt dużego wpływu - otrzymujemy je od rodziców w momencie urodzenia. Kobiety, kiedy wychodzą za mąż, mogą przyjąć nazwisko swojego męża lub posiadać dwa. Śluby jak widać, mają wpływ na to, jakich nazwisk jest najwięcej, a okazuje się, że wraz ze spadkiem liczby ludności ranking odrobinę się zmienił. Mimo to nadal na pierwszym miejscu znajduje się nazwisko Nowak, jednak liczba osób o takiej godności spadła do 201,3 tysięcy. Jeszcze przed trzema laty Nowaków było 204 tysiące. Na drugim miejscu niezmiennie znajduje się nazwisko Kowalski, a tutaj liczebność zmniejszyła się z 138,4 do 136,4 tysięcy. Na trzecim miejscu znajdują się Wiśniewscy - obecnie jest ich 108,8 tysięcy. Inne równie popularne nazwiska w Polsce to m.in.:

  • Wójcik,
  • Kowalczyk,
  • Kamiński,
  • Lewandowski,
  • Zieliński,
  • Szymański,
  • Woźniak.

Co ciekawe, w Polsce istnieje nazwisko, które w przeciągu ostatnich trzech lat zyskało na popularności. Mowa tu o godności Mazur, którego liczebność wzrosła z 68,1 tys. do 69,7 tys. osób. To naprawdę spory rozrost, a jego efektem jest znalezienie się na 13 miejscu pod względem popularności nazwisk w całym kraju. 

Ciekawostki o polskich nazwiskach. Tego możesz dowiedzieć się sam

Dla wielu osób genealogia i historia rodziny jest czymś bardzo ważnym. Jeśli jesteś zainteresowany historią powstania swojego nazwiska, możesz zaspokoić swoją ciekawość. Wielu informacji na temat nazwiska warto dowiedzieć się dzięki internetowemu słownikowi nazwisk. Na platformie istnieje również możliwość poznania godności, o których nigdy nie słyszeliśmy np. takich, które mają 51 znaków. Najdłuższe nazwisko w Polsce noszą kobiety, a mowa o tejże godności: Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone.

Może Cię zainteresować:
Architektka "Nasz nowy dom" odniosła się do hejtu na temat nowej prowadzącej: To nie program o Eli
Znalazła w lumpeksie marynarkę, która skrywała sekret. "To okropne, nie mogłabym tego nosić"
Twoje włosy pokochają latem szalone tweed blonde. Ta fryzura ukrywa siwe włosy i brzydkie odrosty

Więcej o: