Tatrzański Park Narodowy opublikował nagranie największego gryzonia Europy. Może mierzyć nawet 140 cm

Na Instagramie Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się nagranie z największym gryzoniem w Europie. Zwierzę to może mierzyć nawet 140 centymetrów. Choć najczęściej spotykamy go na terenach nizinnych, to zadomowił się także w górach. O jakiego ssaka chodzi? Wyjaśniamy!

W mediach społecznościowych polskich parków narodowych możemy znaleźć wiele zdjęć i nagrań zwierząt zamieszkujących leśne tereny. Niedawno pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowili przypomnieć o pewnym wyjątkowych zwierzęciu. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy wilki są zagrożeniem dla ludzi?

Tatrzański Park Narodowy podzielił się interesującym nagraniem. Ten gryzoń imponuje swoimi rozmiarami 

Tatrzański Park Narodowy opublikował na swoim Instagramie nagranie największego gryzonia żyjącego w Europie. Może mierzyć od 80 do nawet 140 centymetrów, a do tego osiągnąć wagę od 15 do 25 kilogramów. O kogo chodzi? Oczywiście o bobra europejskiego. Ten duży gryzoń prowadzi ziemnowodny tryb życia. Wyróżnia go nie tylko imponująca wielkość, ale też fakt, że potrafi dostosować środowisko naturalne do swoich potrzeb. 

Niegdyś było to zwierzę na granicy wymarcia. W 1958 roku w Polsce było zaledwie 180 osobników, ale na wskutek prowadzonej reintrodukcji, ale też naturalnej kolonizacji, gatunek ten rozszerzył swój zasięg

- słyszymy na filmie zrealizowanym przez Zespół Aktywnej Edukacji TPN.

Choć bóbr nie kojarzy się z terenami górskimi, to w Tatrach występuje od dawna, a jego populacja jest coraz liczniejsza. 

 

Ciekawostki o bobrach. Tych faktów o największych gryzoniach w Europie możesz nie wiedzieć 

Miłośnikom leśnych wędrówek z pewnością nie raz udało się zaobserwować bobra podczas budowy tamy. Jednak czy znasz ciekawostki dotyczące tych gryzoni? To warto wiedzieć o tych fascynujących ssakach. 

  • Bobry maja 20 zębów, w tym dwie pary charakterystycznych brunatno-pomarańczowych, samoostrzących się, a w dodatku stale rosnących siekaczy, które mają długość 10 -12 centymetrów. Dzięki nim gryzonie mogą bez trudu przegryzać gałęzie, a nawet 70-centymetrowe pnie drzew. Co ciekawe, w ciągu roku dorosły bób jest w stanie ściąć nawet 200 dużych drzewa.
  • Bobry charakteryzuje także okazały płaski ogon, nazywany pluskiem lub kielnią, który mierzy 20-25 centymetrów długości. Pełni on ważną funkcję, reguluje temperaturę ciała ssaka, a także jest jego dodatkową siłą napędową.
  • Zwierzęta te średnio żyją 15-20 lat, a partnera wybierają na całe życie.
  • Bobry mogą mieć do 23 tysięcy wodoodpornych włosów na brzuchu i od 12 tys. na grzbiecie.
  • Bóbr europejski jest w Polsce chroniony. Lasy Państwowe informują, że już w około 1000 roku Bolesław Chrobry zakazał całkowitego polowania na te zwierzęta

Może cię też zainteresować:

- Lasy Państwowe ostrzegają przed tym owadem. Jego użądlenie jest boleśniejsze od ugryzienia szerszenia
- Polacy uwielbiają tę roślinę, jednak lepiej nie zrywać jej w lesie. Kara może wynieść nawet 5 tysięcy
- Rowerzysta zauważył groźnego drapieżnika. Internautka: O matko, a ja tam na spacery chodzę

Więcej o: