To jedyne takie stado w Polsce. Wiemy, gdzie możesz podziwiać te wyjątkowe zwierzęta z Afryki

Orientarium Łódź to miejsce, w którym można zobaczyć wiele ciekawych okazów zwierząt z różnych zakątków świata. Mało kto wie, że znajduje się tam jedyne w Polsce stado pewnego rzadkiego i zagrożonego gatunku. W tym roku urodziły się tam dwa kolejne osobniki.

Niektóre gatunki zwierząt trudno uchronić na wolności. Ich naturalne środowiska są przekształcane przez człowieka, przez co kolejne osobniki wymierają lub tracą możliwość rozmnażania. Wówczas ogrody zoologiczne zapewniają takim zwierzętom zbliżone warunki do naturalnych, by uchronić gatunek. Do takiej grupy należy m.in. kudu małe. W Polsce znajduje się tylko jedno stado i mieszka ono w Orientarium Łódź.

Zobacz wideo Zwierzęta w filmach i serialach. Czy twórcy rzeczywiście pilnują, żeby nie stała im się krzywda? [Popkultura]

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie żyją kudu małe? To gatunek zagrożony ich populacja znacznie zmalała

Kudu małe to ssak z rodziny wołowatych. Naturalnie występuje w Afryce Wschodniej i jest zwane najmniejszą antylopą świata. Żyje na zacienionych, trawiastych terenach w niewielkich stadach. To zwierzę roślinożerne, które żywi się głównie liśćmi. Ma żółto-szare ubarwienie z białymi pasami przechodzącymi przez całe ciało. Osiąga około 140 cm długości i waży od 50 do 90 kg. Ponadto samce noszą na głowie poskręcane rogi imponujących rozmiarów. Samice są mniejsze i mają tylko niewielką grzywę. Kudu małe to zwierzęta zagrożone. Ich naturalne środowisko jest przekształcane w tereny uprawne, pola i pastwiska. Przedstawiciele tego gatunku są narażeni na choroby zakaźne przenoszone przez zwierzęta gospodarcze, przez co ich liczebność w niektórych rejonach Afryki zmalała nawet o 60 proc.

W Polsce kudu małe znajdują się tylko w jednym miejscu. Mieszka tam sześć osobników

Jedynym miejscem w Polsce, gdzie można podziwiać kudu małe, jest orientarium w Łodzi. Żyjące tam stado jest trzecim pod względem wielkości wśród innych europejskich ogrodów zoologicznych. Łódzkie orientarium jest członkiem komitetu EEP, zarządzającego hodowlą tego gatunku. Pierwsza para kudu małych przyjechała do Polski z Hanoveru w 2008 roku.

Dziś mieszka u nas sześć osobników: samiec i pięć samic. Zgodnie z rekomendacją koordynatora wszystkie urodzone u nas młode wysyłane są do innych europejskich ogrodów zoologicznych

- powiedział członek zarządu Orientarium Zoo Łódź Tomasz Jóźwik, którego wypowiedź można przeczytać na stronie łódź.pl. W 2023 roku stado powiększyło się o jednego samca i jedną samicę. Zwierzęta można oglądać na wybiegu obok pawilonu "Afryka". Orientarium jest otwarte codziennie w godzinach 9-19.

Więcej o: