Leśnik spotkał ogromnego gada. Internauci nie mogą uwierzyć: Tak dużego okazu jeszcze nie widziałam

W polskich lasach kryją się stworzenia, o których wiele z nas może nie mieć pojęcia. Mało kto wie, że na naszych terenach można spotkać m.in. imponująco duże węże. Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Zawadzkiego pojawiło się nagranie z ogromnym gadem, które przeraziło internautów.

Wybierając się do lasu, należy uważnie patrzeć pod nogi. Nie chodzi tylko o szukanie ciekawych okazów grzybów, ale przede wszystkim o dziko żyjące zwierzęta. Na te mniejsze, pełzające po ziemi można łatwo nadepnąć, a z niektórymi nie chcielibyśmy mieć styczności. Mowa przede wszystkim o żyjących w polskich lasach wężach, które do małych nie należą. Na ostatnim filmie udostępniony na stronie Nadleśnictwa Zawadzkiego widać wyjątkowo dużego osobnika, którego wystraszyłaby się niejedna osoba spacerująca po lesie.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ogromny wąż w polskim lesie. Nagranie zainteresowało internautów

Polskie lasy są bogate w zróżnicowaną faunę, a o niektórych gatunkach żyjących na terenach zielonych nawet nie mieliśmy pojęcia. Jeśli myślisz, że w naszym kroju nie spotkasz węży, które wielkością przypominają te z Australii, to jesteś w błędzie. Na facebookowym profilu Nadleśnictwo Zawadzkie, Lasy Państwowe udostępniono film nagrany przez jednego z leśniczych. Pan Piotr w trakcie pracy natrafił na imponująco dużego osobnika, który beztrosko odpoczywał w zaroślach. Jak na polskie warunki wąż jest wyjątkowo długi i gruby, a ponadto ma czarne umaszczenie, czym przypomina nieco bardziej egzotyczne gady. W komentarzach internauci zaczęli dyskutować na temat gatunku, jednak z odpowiedzią szybko przybyli specjaliści i sprawa stała się jasna.

Znamy gatunek węża z filmu. Taki okaz to rzadkość

Internauci podzielili się na dwa obozy - jedni twierdzili, że wąż na nagraniu to zaskroniec, drudzy obstawiali żmiję. Dyskusja była zacięta, a komentarzy naprawdę sporo.

Mam zawał na miejscu. Moja fobia bardzo się boję węży
Łooomatkooo nie byłam świadoma, że takiego kolosa można spotkać u nas w Polsce
Ale piękny, tak dużego okazu jeszcze nie widziałam

- czytamy na facebooku. Wśród komentarzy pojawiła się wiadomość wysłana z profilu Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, która rozwiała wszelkie wątpliwości. Okazało się, że gad z filmu to zaskroniec. Tę informację potwierdziło również Nadleśnictwo Zawadzkie. Za zaskroniec przemawiały przede wszystkim jasne plamy na głowie gada. To charakterystyczna cecha tych węży, które występują w całej Europie. W Polsce można spotkać dwa gatunki - zaskrońca zwyczajnego i rybołowa. Zwierzęta te żywią się głównie rybami, płazami i niewielkimi gryzoniami. Co ciekawe, swoje ofiary połykają w całości, nie uśmiercając ich wcześniej. Choć brzmi to przerażająco, tego gatunku wcale nie trzeba się bać. Niezależnie od rozmiaru, zaskrońce nie są jadowite i nie gryzą nawet jeśli weźmie się je do ręki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.