Tak będzie wyglądać najpiękniejsza podstawówka w Polsce. Ma spełniać marzenie każdego dziecka

Ten wyjątkowy kompleks edukacyjny powstanie w pobliżu stuletniego klasztoru pallotynów w Kleczy Dolnej w Małopolsce. Czym będzie wyróżniać się Campus Bemke? Nad tą szkołą podstawową pracują wybitni, polscy architekci. Efekty mają być zdumiewające. Teraz już wiadomo, jak to wszystko ma wyglądać.

Campus Bemke został zaprojektowany przez jedną z najlepszych i najbardziej nagradzanych pracowni architektonicznych w Polsce - Medusa Group. Niezwykły kompleks zostanie zbudowany na terenie stuletnich zabudowań klasztornych księży Pallotynów w Kleczy Dolnej. Zabytkowy charakter miejsca miał duży wpływ na ostateczny wygląd projektu. Architekci podołali trudnemu zadaniu? Bez dwóch zdań.

Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najpiękniejsza szkoła podstawowa w Polsce. Campus Bemke to połączenie historii i nowoczesności 

Miejsce, w którym powstanie kompleks edukacyjny jest pod ochroną konserwatora zabytków. Pracujący nad projektem architekci stanęli przed dużym wyzwaniem - otóż musieli połączyć nowoczesność i świeże technologie z historycznym klimatem danego terenu. Wszystko wskazuje na to, że udało im się spełnić wszelkie oczekiwania. W powstającej szkole podstawowej mają uczyć się dzieci z klas od czwartej do ósmej. Projekt obejmuje także: 

  • boisko, 
  • część wypoczynkową, 
  • część gastronomiczną - kawiarnia i restauracja, 
  • salę audytoryjną. 

Wybudowane obiekty mają otoczyć „Collegium Marianum", czyli budynek, w którym niegdyś funkcjonowało męskie gimnazjum i dom rekolekcyjny. Po remoncie całość ma przypominać idealnie funkcjonujące gospodarstwo, w którym każda część służy do czegoś innego. Wydzielone zostaną strefy laboratoryjne, do nauki czy rekreacji. 

 

Campus Bemke: nowoczesna szkoła podstawowa. To miejsce ma tworzyć geniuszy 

Architekci z Medusa Group wyznali, że podczas tworzenia projektu dużą inspiracją były dla nich klasyczne wiejskie chaty, w których widać ogromną harmonię. 

Sięgnęliśmy też do archetypu domu, który definiuje bliskość i poczucie wspólnoty

- tłumaczy współtwórca pracowni Medusa Group, Przemo Łukasik, cytowany przez serwis Rzeczpospolita. To, co odróżnia ten obiekt od pozostałych szkół, to swoboda i dostępność. Kompleks ma być otwarty i dostępny dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Celem projektu jest również pobudzanie wyobraźni dzieci uczących się w placówce. To właśnie wyjątkowe otoczenie i niezwykła architektura tego miejsca ma ich inspirować i angażować do kreatywnych działań. W projekcie nie uwzględniono także klasycznego płotu, który wyznacza granice każdej tego typu działki. Zamiast tego pojawi się odpowiednia roślinność

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.