Ludzie myślą, że to pająk, ale nie mają racji. Oto co zrobić, jeśli trafi do twojego mieszkania

Pod koniec lata i na początku jesieni wiele owadów szuka schronienia w naszych domach i mieszkaniach. Jednymi z nich są pajęczaki, co jest nie w smak osobom chorującym na arachnofobię. Nie wszystko jednak, co ma długie nogi, jest pająkiem, a ten owad jest idealnym tego przykładem.

Ich długie odnóża sprawiają, że ludzie często mylą je z pająkami. Ten owad jest jednak czymś zupełnie innym. W zakamarkach sypialni można często znaleźć komarnicę, która na pierwszy rzut oka przypomina pająka z rodziny nasosznikowatych. Ekspert postanowił wyjaśnić, czy należy się ich obawiać.

Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy Wybierz serwis

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pająk, który tak naprawdę nie jest pająkiem. Ten owad często zatrzymuje serca arachnofobów

Eksperci są zdania, że końcówka lata i początek jesieni to moment, kiedy wszelkiej maści owady chętnie wkradają się przez otwarte okno do naszych domów. Osoby cierpiące na arachnofobię - strach przed pająkami - już drżą ze strachu przed niechcianymi współlokatorami. Okazuje się jednak, ze nie każdy długonogi owad, którego widzimy w kącie naszego pokoju, jest pająkiem. Komarnica bowiem do złudzenia przypomina pająki, jednak potrafi latać. Dyrektor do spraw rezerwatów i zaangażowania społecznego w Warwickshire Wildlife Trust - Karl Curtis  wyjaśnił w wywiadzie z "The Mirror", czy trzeba się jej obawiać. Jak możemy przeczytać:

Są naprawdę dobrym źródłem pożywienia dla ptaków, odgrywają ważną rolę w ekosystemie, dlatego ludzie powinni wypuszczać je przez okna, zamiast zabijać. Większość życia spędzają pod ziemią jako larwy, a następnie wykluwają się latem

Ekspert uspokaja. Komarnice są całkowicie bezpieczne i nie trzeba się ich obawiać

Ekspert zdradził również, że komarnice ciągną do naszych domów przez światło i ciepło. Nie szukają jednak schronienia, a partnera. Ciekawostką jest, że ich ulubionym siedliskiem jest krótka trawa, w której chętnie składają jaja. Curtis powiedział również, że środki takie jak spraye na muchy są szkodliwe dla środowiska i innych żywych organizmów, dlatego należy ich unikać. Zauważył, że komarnice wbrew powszechnemu przekonaniu wcale nie są trujące i nie należy się ich bać. Argumentował, że prawdopodobnie mają reputację trujących, ponieważ ludzie błędnie myślą, że są to pająki piwniczne. Jak powiedział w swoim wywiadzie dla "The Mirror":

Bardzo długie, wrzecionowate pająki, które można spotkać w rogach pokoju, nazywane są pająkami piwnicznymi i rzeczywiście zadają cios, ale nie są niebezpieczne dla ludzi

Muchy są jednak całkowicie nieszkodliwe. Chociaż samica ma czubek na końcu odwłoka, służący do składania jaj, nie jest to żądło.

Więcej o: