Czy wiesz, do czego służą metalowe guziczki w spodniach? To nie tylko ozdoba. Pełnią ważną funkcję

Jeansy ma w swojej szafie praktycznie każdy z nas. Wyjątkowo uniwersalny i wytrzymały materiał od lat jest jednym z najpopularniejszych na świecie. Być może niektórzy zastanawiają się, do czego służą metalowe guziczki umieszczone na większości spodni. Okazuje się, że pełnią istotną funkcję.

Jeansy to bez dwóch zdań jedne z najpopularniejszych modeli spodni na świecie. Mało kto zna jednak ich historię, a tym bardziej nie wie, do czego służą "tajemnicze" guziczki rozmieszczone w okolicach kieszeni. Okazuje się, że pełniły one kiedyś istotną funkcję, która po dziś dzień doskonale się sprawdza.

Zobacz wideo Jak odmienić stare, nudne jeansy? To naprawdę proste!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Metalowe guziczki w jeansowych spodniach. Znajdują się tam nie bez powodu

Praktycznie każdy model klasycznych jeansów posiada w okolicach kieszeni charakterystyczne metalowe guziczki, które zdaniem większości służą do ozdoby. Nic bardziej mylnego. Mają one bowiem istotne zadanie, od którego zależy jakość całych spodni i żywotność materiału. Podczas projektowania pierwszych jeansów starano się bowiem zrobić wszystko, by były jak najbardziej wytrzymałe. Jednym z najbardziej wrażliwych miejsc były kieszenie, które potrzebowały dodatkowego wzmocnienia. Właśnie wtedy pierwsi twórcy wpadli na pomysł umieszczenia tam metalowych guzików, które miały za zadanie trzymanie tkaniny tak, by nie rozrywała się nawet podczas ciężkiej pracy czy noszenia w kieszonkach wielu rzeczy. Dodatek pozostał w spodniach po dziś dzień i choć istotnie pełni teraz bardziej funkcję dekoracyjną, to nie zmienia to faktu, że z pewnością wpływa pozytywnie na materiał, sprawiając, że kieszenie tak szybko się nie rozrywają. Chociaż denim sam w sobie jest uznawany za jeden z najbardziej odpornych na zniszczenia materiał, warto wiedzieć, jak dodatkowo o niego zadbać.

Tak dodatkowo przedłużysz życie ulubionych spodni domowymi sposobami

Niezależnie od tego, czy rozważasz kupno drogich jeansów, czy masz w szafie swoją ulubioną parę, o każdą należy zadbać tak samo. Dzięki temu nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na nowe ubranie, a wygodny model posłuży nam nawet długie lata, nie tracąc na swoim wyglądzie oraz jakości. Warto więc wiedzieć, jakich zasad przestrzegać, by denim się nie zniszczył. Przede wszystkim poczekaj chwilę z pierwszym praniem, jeśli udało ci się zakupić nowe spodnie. Zrób to najwcześniej dopiero po dwóch tygodniach używania. Dzięki temu spodnie dopasują się do figury i nie będziesz mieć problemu z niewygodą po praniu. Jeśli chodzi zaś o samo czyszczenie, staraj się robić to w specjalnej płukance. W tym celu wymieszaj ze sobą 5 litrów wody oraz szklankę octu i łyżkę soli kuchennej. Jeansy pierz ręcznie, pozostawiając je do namoczenia przez minimum godzinę. Jeśli są mocno zabrudzone, spróbuj włożyć je potem do pralki, ale zwróć uwagę, by nie przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Pozwoli to utrzymać piękny niebieski kolor oraz jakość tkaniny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.