10 najpopularniejszych ras kotów w 2022 roku. Stowarzyszenie Miłośników Kotów wyłoniło zwycięzców

Miłośnicy mruczków co chwile tworzą nowe rankingi m.in. "Najpiękniejsze rasy kotów" czy "Najdroższe rasy kotów". Niektórzy głowią się także nad tym, jakie rasy mruczków cieszą się największą popularnością. Odpowiedzi na to pytanie udzieliło Stowarzyszenie Miłośników Kotów. Oto 10 ras, które w 2022 roku podbiły serca fanów tych zwierząt.

Wielu miłośników kotów przygarnia mruczki, które żyją na wolności lub mieszkają w schroniskach. Z kolei inni wolą mieć w swoich domach rasowe zwierzęta. Szczególnie osoby z tej drugiej grupy może zainteresować, czy ich pupil znalazł się wśród 10 najpopularniejszych rasach kotów. 

Zainteresował Cię ten temat? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiesz, czemu koty mruczą? Nie zawsze chodzi o radość

Stowarzyszenie Miłośników Kotów zdecydowało. Ciekawe rasy kotów na liście najpopularniejszych

The Cat Fanciers’ Association (CFA), czyli Stowarzyszenie Miłośników Kotów to organizacją non-profit, która została założona ponad 100 lat temu - w 1906 roku. To właśnie CFA udzieliło licencji na pierwszą wystawę kotów, która odbyła się 1906 roku w Buffalo w stanie Nowy Jork (pierwsza prezentacja) Detroit w stanie Michigan (druga prezentacja). Ponadto stowarzyszenie jest jedną z najstarszych organizacji felinologicznych na świecie i co roku publikuje ranking najpopularniejszych ras kotów.

Chociaż Internet obfituje w listy popularnych ras kotów, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat popularności ras kotów jest organizacja, która zna koty najlepiej, Cat Fanciers' Association (CFA). Najstarszy i największy na świecie rejestr kotów rasowych publikuje co roku listę najpopularniejszych ras kotów na podstawie rejestracji. 

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów. Jakie rasy znalazły się w rankingu 10 najpopularniejszych w 2022 roku?

Najpopularniejsze rasy kotów w 2022 roku. Te mruczki podbiły serca kociarzy

Najpopularniejszą rasą czwarty rok z rzędu okazał się Ragdoll, który zachwyca błękitnymi oczami, długą sierścią, a także łagodnym usposobieniem. Drugie miejsce zdobył Maine Coon - jedna z najstarszych ras pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Ostatni na podium jest Devon Rex i tym samym staje się on najpopularniejszą rasą krótkowłosą. Liczne grono fanów zawdzięcza m.in. dużym uszom przypominającym skrzydła nietoperza oraz pięknym oczom. Kolejny na liście jest kot egzotyczny, a tuż za nim znalazł się kot perski. Szóste miejsce w rankingu przypadło kotu brytyjskiemu krótkowłosemu o gęstym futrze oraz uroczym wyglądzie. Kot abisyński zajął siódmą pozycję, co ciekawe jest to jedna z najstarszych ras uznana przez CFA. Natomiast ósmą najpopularniejszą rasa w 2022 roku został kot szkocki zwisłouchy o okrągłych oczach i złożonych uszach. Na liście nie mogło zabraknąć uwielbianego przez wiele osób - a szczególnie alergików - sfinksa. Na ostatnim miejscu pojawił się debiutant, a jest nim kot syberyjski. Puszek szybko awansował do pierwszej dziesiątki. W 2020 roku znalazł się na 15. pozycji, z kolei już rok później uplasował się na 11 miejscu, aby w kolejnym znaleźć się już w gronie 10 najpopularniejszych ras. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA